Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm zajmie się projektem noweli ustawy o postępowaniu ws. nieletnich

0
Podziel się:

W czwartek Sejm zajmie się opracowanym przez Senat projektem nowelizacji
ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich; określa ona m.in. obowiązki kuratorów w związku z
nadzorem nad nieletnimi. To dobry projekt, ale potrzebna jest kompleksowa nowelizacja - uważa b.
RPD Paweł Jaros.

W czwartek Sejm zajmie się opracowanym przez Senat projektem nowelizacji ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich; określa ona m.in. obowiązki kuratorów w związku z nadzorem nad nieletnimi. To dobry projekt, ale potrzebna jest kompleksowa nowelizacja - uważa b. RPD Paweł Jaros.

Nowelizacja ma m.in. szczegółowo określić spis czynności, do których jest uprawniony i zobowiązany kurator wykonujący nadzór nad nieletnim. Chodzi np. o kwestie kontrolowania zachowania nieletniego, odwiedzania osób, których dotyczy postępowanie, w ich domach oraz przeprowadzania wywiadów środowiskowych.

Projekt zawiera zapisy związane z umieszczaniem nieletnich w hostelach oraz w policyjnych izbach dziecka. Inne z proponowanych przepisów dotyczą m.in. zlecania przez sąd rodzinny biegłym wydawania opinii w sprawach nieletnich.

Zdaniem sędziego Pawła Jarosa, byłego Rzecznika Praw Dziecka (w tej chwili doradcy obecnego RPD) nowela idzie w dobrym kierunku, poprawia standardy ochrony praw dziecka, ale potrzebna jest głębsza, kompleksowa nowelizacja.

"Będę namawiał RPD, żeby zbadał ustawę o postępowaniu ws. nieletnich pod kątem standardów procesowych dzieci uczestniczących w procesach w porównaniu ze standardami obowiązującymi w postępowaniach, w których uczestniczą dorośli" - powiedział w rozmowie z PAP. Jego zdaniem standardy dotyczące nieletnich są gorsze niż w przypadku dorosłych.

W jego ocenie obecnie obowiązująca ustawa ma szereg mankamentów. Jak poinformował, w Ministerstwie Sprawiedliwości przygotowywana jest nowela, która ma m.in. określić dolną granicę wieku, od której można będzie postawić dzieciom zarzuty o demoralizację.

Przypomniał też, że niedawno Europejski Trybunał Praw Człowieka rozpatrywał skargę przeciwko Polsce, gdzie padały zarzuty pod adresem tej ustawy związane z brakiem bezstronności sędziego. "Wiąże się to z pewnym modelem postępowania, takim inkwizycyjnym, gdzie sędzia wydaje postanowienia o wszczęciu postępowania rozpoznawczego, a później sam prowadzi postępowanie, np. poprawcze. To się kłóci z zasadą bezstronności" - dodał.

"Wiem, że padają postulaty o zbudowanie takiej kompleksowej nowej ustawy dotyczącej ochrony praw dzieci, które często są niedostosowane społecznie, popadają w konflikt z prawem. Być może przy współpracy z RPD taki nowy dobry projekt uda się zbudować" - powiedział. (PAP)

akw/ abr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)