Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm zajmie się w piątek projektem ws. usuwania skutków powodzi

0
Podziel się:

Sejm zajmie się w piątek przedłożonym przez rząd projektem ustawy o
szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z maja i czerwca 2010 -
poinformował w czwartek wieczorem marszałek Sejmu Bronisława Komorowski. Będzie to ostatni punkt
piątkowych obrad.

Sejm zajmie się w piątek przedłożonym przez rząd projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z maja i czerwca 2010 - poinformował w czwartek wieczorem marszałek Sejmu Bronisława Komorowski. Będzie to ostatni punkt piątkowych obrad.

Rząd przyjął ten projekt we wtorek. Rozwiązania przewidziane ustawą będą ograniczone w czasie. Większość z nich będzie obowiązywała do grudnia 2011 r.; kilka przepisów będzie stosowanych dłużej - nawet do 2015 r.

Rządowa propozycja przewiduje m.in., że nieobecność pracowników w pracy wynikająca z powodzi będzie usprawiedliwiona. Wśród zaproponowanych w projekcie rozwiązań znalazły się m.in. pomoc z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych dla pracodawców, którzy ponieśli duże straty w wyniku powodzi i nie mają własnych środków na wypłatę wynagrodzeń. Z Funduszu będzie można wypłacić pracownikom pieniądze do wysokości przeciętnego wynagrodzenia - ok. 3,3 tys. zł miesięcznie.

Będą to środki wypłacane w formie pożyczki, ale pożyczka będzie mogła być umorzona - dodał. Uzyskanie pożyczki będzie wymagało minimalnych formalności: złożenia oświadczenia do terenowych przedstawicieli Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych o stratach i zniszczeniach, które przedsiębiorcy ponieśli - w zależności od strat będzie to pomoc od miesiąca do 12 miesięcy.

Z Funduszu Pracy będą mogli być wynagradzani pracownicy przedsiębiorstw zniszczonych powodzią, pod warunkiem, że pracodawca utrzyma stan zatrudnienia. Będzie można takie osoby, czasowo bez zajęcia, zatrudnić przy pracach interwencyjnych przez 12 miesięcy.

Na zalanych terenach starosta będzie mógł podjąć decyzję o tym, aby skierować osoby bezrobotne - w ramach prac interwencyjnych i robót publicznych - do wszelkiego rodzaju czynności związanych z usuwaniem skutków powodzi - zakłada projekt.

Również osoby z terenów rolniczych dotkniętych powodzią będą mogły pracować przy usuwaniu skutków powodzi. Ich wynagrodzenia opłaci Fundusz Pracy. Z państwowego i zakładowych funduszy osób niepełnosprawnych będzie można odbudowywać zniszczenia warsztatów terapii zajęciowej, naprawiać zniszczone miejsca pracy dla niepełnosprawnych. Będzie też możliwość przeznaczenia części środków z zakładowych funduszy socjalnych z innych firm. (PAP)

mok/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)