Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm znowelizował przepisy o przeludnieniu w więzieniach

0
Podziel się:

Sejm znowelizował w piątek Kodeks karny wykonawczy i uchwalił przepisy
mające minimalizować skutki przeludnienia w polskich aresztach i zakładach karnych. Nowelę
uchwalono z poprawką PiS, na mocy której odroczenie wykonania kary nie będzie dotyczyć skazanych na
kary powyżej 2 lat więzienia, ani sprawców przestępstw z użyciem przemocy.

Sejm znowelizował w piątek Kodeks karny wykonawczy i uchwalił przepisy mające minimalizować skutki przeludnienia w polskich aresztach i zakładach karnych. Nowelę uchwalono z poprawką PiS, na mocy której odroczenie wykonania kary nie będzie dotyczyć skazanych na kary powyżej 2 lat więzienia, ani sprawców przestępstw z użyciem przemocy.

Za uchwaleniem nowelizacji było 428 posłów. Przeciwko zagłosowały trzy osoby, jedna wstrzymała się od głosu.

Zmiany wynikają z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z maja 2008 r. TK nakazał opracowanie zasad ustawowych, mających na celu walkę z przeludnieniem w więzieniach, które jest realnym problemem polskiego więziennictwa.

Wiceminister sprawiedliwości Zbigniew Wrona mówił w czasie sejmowej debaty, że obecnie w warunkach przeludnienia przebywa około 30 tysięcy osadzonych w aresztach i więzieniach. Według Centralnego Zarządu Służby Więziennej, w aresztach i zakładach karnych w Polsce przebywał prawie 85,3 tys. osadzonych, a Służba Więzienna dysponuje 82 961 miejscami.

Przeludnienie wynosi niecałe 3 proc., ale utrzymuje się tendencja spadkowa. Gdy chodzi o standard metrażu na skazanego, Polska jest na dole tabeli wśród krajów europejskich: np. w więzieniach Austrii jest 6 m. kw. na skazanego, w Danii - 6-7 m., a w Belgii nawet 9 m. kw.

Nadzieje daje wprowadzenie od 1 września dozoru elektronicznego, czyli bransolet dla skazanych, którzy karę będą odbywać w swoim domu, a także planowane na późną jesień otwarcie zakładu karnego w Opolu Lubelskim, na ponad 600 miejsc. W walce z przeludnieniem ma też pomóc rządowa nowelizacja Kkw, którą w piątek uchwalił Sejm.

Nowela na nowo określa zasady, na jakich można umieścić skazanego lub aresztowanego w celi o metrażu poniżej 3 m kwadratowych (ale powyżej 2 m kwadratowych) na osobę. Będzie to możliwe jedynie na czas określony. Poprzedni przepis uchylił TK, uznając go za zbyt arbitralny i dający zbyt wiele władzy dyrektorom więzień.

Dyrektor zakładu karnego lub aresztu śledczego może umieścić skazanego w takiej celi na nie dłużej niż 90 dni w razie: stanu wojennego, wyjątkowego lub klęski żywiołowej; ogłoszenia na terenie więzienia stanu epidemii, albo konieczności "zapobieżenia wystąpieniu innego zdarzenia, stanowiącego bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa skazanego" lub całego więzienia.

Gdy chodzi o skazanych za czyny na tle seksualnym, recydywistów, skazanych, którzy próbowali uciec z więzienia, albo skazanego na karę do 2 lat więzienia - taką osobę będzie można umieścić w celi o pogorszonych warunkach na okres do 14 dni. Ten okres może zostać przedłużony tylko za zgodą sędziego penitencjarnego. Łączny czas umieszczenia skazanego w takich warunkach nie może przekroczyć 28 dni. By minimalizować skutki przeludnienia, skazanym osadzonym w gorszych warunkach należy zapewnić codzienne spacery dłuższe o pół godziny lub np. zajęcia sportowe.

Posłowie uchwalili poprawkę autorstwa PiS, który był przeciwko możliwości odroczenia wykonania kary ze względu na przeludnienie wobec każdego skazanego. Poparta przez większość poprawka przewiduje, że możliwość odroczenia nie dotyczyłaby skazanych na karę powyżej 2 lat więzienia i dla sprawców przestępstw popełnionych z użyciem przemocy. (PAP)

wkt/ mok/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)