Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych nt. bezpieczeństwa energetycznego

0
Podziel się:

Sejmowa komisja służb specjalnych wysłuchała w środę informacji rządu nt.
bezpieczeństwa energetycznego kraju. Nie miała poważniejszych uwag - zaznaczył Konstanty Miodowicz
(PO) . Marek Opioła (PiS) wskazał na konieczność koordynacji działań rządu w tym zakresie.

Sejmowa komisja służb specjalnych wysłuchała w środę informacji rządu nt. bezpieczeństwa energetycznego kraju. Nie miała poważniejszych uwag - zaznaczył Konstanty Miodowicz (PO) . Marek Opioła (PiS) wskazał na konieczność koordynacji działań rządu w tym zakresie.

Komisja zapoznała się w środę z informacją ministra gospodarki i ministra skarbu oraz szefów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu na temat bezpieczeństwa energetycznego kraju w perspektywie procesów prywatyzacyjnych.

Oddzielnie szef ABW Krzysztof Bondaryk przedstawił też informację na temat wprowadzania nowych technologii - energetyki jądrowej - i źródeł energii - gazu łupkowego - w kontekście bezpieczeństwa państwa.

Miodowicz wyjaśnił PAP, że komisja interesowała się zagrożeniami dla sektora energetycznego płynącymi z racji przedsięwzięć prywatyzacyjnych i w kontekście wdrażania nowych technologii czy poszukiwania nowych surowców energetycznych.

"Komisja nie sformułowała dalej idących, poważniejszych uwag pod adresem naszych partnerów ze strony rządu" - powiedział. W jego ocenie rząd jest dobrze przygotowany do rozwiązywania rodzących się problemów i te działania są koordynowane.

Członek komisji Marek Opioła (PiS) powiedział PAP, że temat bezpieczeństwa energetycznego państwa jest szeroki i złożony. "Wszyscy, łącznie z premierem Pawlakiem zauważyli, że kwestie przyszłego wydobycia gazu łupkowego wymagają uregulowania prawnego, np. specjalnej ustawy. Mam nadzieję, że ustalona wreszcie zostanie kwestia koordynowania tego w rządzie, dlatego że tym zagadnieniem teraz zajmują się trzy ministerstwa: środowiska, gospodarki i skarbu. Komisja dociekała, czy ktoś to w ogóle kontroluje, koordynuje i ogarnia ten cały jeden temat" - powiedział.

Dodał, że komisja otrzymała też informacje nt. kwestii bezpieczeństwa procesu prywatyzacyjnego poszczególnych grup kapitałowych. "Tu strategia rządu jest niejawna i nadal niezmienna" - powiedział.

Nawiązał też do przedstawionej przez Bondaryka informacji na temat wprowadzania nowych technologii - energetyki jądrowej - i źródeł energii - gazu łupkowego. "Dostaliśmy informację o poszczególnych grupach kapitałowych, ich funkcjonowaniu. Tu też była mowa o uregulowaniu prawodawstwa w tym zakresie i jasnego podziału, koordynacji. To jest też pytanie o przyszłość tego gazu. Niestety, przyszłość eksploatacji tych źródeł nie jest tak optymistyczna, jak byśmy tego sobie wszyscy życzyli" - powiedział.

Bondaryk na posiedzeniu komisji informował też o działaniach ABW w związku z programem jądrowym PGE. "Zapewniał nas, że w poszczególnych elementach program tej współpracy jest rozwijany, do czego ustawodawca zobowiązał Agencję. Ale program PGE jest w powijakach i widać tu było, że w tym zakresie Agencja jakby nie działa, bo skoro program nie jest realizowany, to i ABW nie realizuje swoich działań" - powiedział Opioła. (PAP)

wkr/ luo/ mki/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)