Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejmowa komisja nie poparła wniosku o wotum nieufności wobec Kalemby

0
Podziel się:

Sejmowa komisja rolnictwa nie poparła w czwartek wniosku klubu
parlamentarnego PiS o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa Stanisława Kalemby. PiS zarzuca
rządowi brak dbałości o politykę rolną i rolnictwo.

Sejmowa komisja rolnictwa nie poparła w czwartek wniosku klubu parlamentarnego PiS o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa Stanisława Kalemby. PiS zarzuca rządowi brak dbałości o politykę rolną i rolnictwo.

Polskie rolnictwo i polska wieś od 2007 roku znajduje się na marginesie polityki prowadzonej przez rząd PO-PSL - powiedział przewodniczący komisji rolnictwa Krzysztof Jurgiel (PiS) uzasadniając poselski wniosek o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa.

Jak zaznaczył, wieś jest traktowana, jako zasób szczególnie łatwy do wykorzystania. Zdaniem posła, mimo tak znaczącej roli, jaką w gospodarce narodowej pełni rolnictwo, jego sprawy mają dla rządu charakter trzeciorzędny. Dodał, że brak jest ciągle realnego programu dla polskiego rolnictwa - narodowej polityki rolnej - co stanowi poważną barierę rozwoju tej części gospodarki.

Jurgiel miał też zastrzeżenia do efektów negocjacji w Unii Europejskiej spraw polityki rolnej na lata 2014-2020. W opinii PiS przyjęte rozwiązania są niekorzystne dla Polski. Chodzi przede wszystkim o pieniądze na realizację Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (tzw. II filar).

"Minister Kalemba wmawia rolnikom i opinii publicznej, że pieniądze na rolnictwo będą większe, mimo że w Europie zmniejszono środki na Wspólną Politykę Rolną" - mówił Jurgiel. Zaznaczył, że środki na II filar, czyli rozwój obszarów wiejskich w latach 2007-2013 wynosiły ok. 13,3 mld euro (po 1,9 mld euro rocznie), a w latach 2014-2020 jest to 9,8 mld euro (1,4 mld euro rocznie).

Jurgiel przedstawił także szereg innych zarzutów wobec polityki prowadzonej przez resort rolnictwa jak: brak stabilizacji cen na rynkach rolnych, złe gospodarowanie państwowa ziemią, nepotyzm w agencjach rolnych, brak ustawy o ubezpieczeniach rolnych, funduszu gwarantowanych świadczeń na produkty rolnej, czy o agencji bezpieczeństwa żywności.

"Stwierdzamy, że w tym rządzie nie ma dbałości o politykę rolną i rolnictwo. Reprezentantem w rządzie jest Stanisław Kalemba, dlatego Klub Parlamentarny PiS chce wskazać na te zagrożenia i zaniedbania (...) dlatego stawiamy wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra" - powiedział Jurgiel.

Kalemba zapewnił, że nie wprowadza rolników ani opinii publicznej w błąd. Podkreślił, że wielokrotnie przedstawiał, iż Polska ma piąty co do wielkości budżet na Wspólną Politykę Rolną z 28 krajów UE, natomiast dostaliśmy najwięcej pieniędzy na tzw. II filar na lata 2014-2020. W cenach bieżących będzie to ponad 11 mld euro. Dodał, że będzie to o ok. 2,5 mld euro mniej niż obecnie, ale pula środków na ten cel zostanie uzupełniona z budżetu krajowego. Dodał, że pieniądze na rozwój rozwojów obszarów wiejskich będą też pochodziły Z funduszu Spójności. Będą one finansowały rozwój infrastruktury wiejskiej.

Minister zaznaczył, że dopłaty bezpośrednie dla rolników zostaną podniesione z 215 do ok. 240 euro na hektar w wyniku przesunięcia pieniędzy z II filara. Przyznał, że dopłaty te nie będą wyrównane w stosunku do krajów dawnej UE, ale poziom ich znacznie się zbliży.

Minister odniósł się też do innych zarzutów posłów opozycji. Podkreślił, że rolnictwo to najlepiej rozwijający się sektor polskiej gospodarki. "Nie podzielam katastroficznej wizji polskiego rolnictwa" - powiedział Kalemba.

W ponad trzygodzinnej dyskusji najbardziej krytyczni byli posłowie PiS. Krzysztof Ardanowski (PiS) stwierdził, że nie ma powodu nie ufać ministrowi, gdyż często zabierając głos, jako poseł wskazywał na trudne sprawy. Jednak - jego zdaniem - gdy Kalemba został ministrem, zmienił punkt widzenia.

Romuald Ajchler (SLD) stwierdził, że wniosek PiS jest wnioskiem politycznym i on osobiście nie będzie głosował za odwołaniem Kalemby. Jednak dodał, że z reguły opozycja takie wnioski popiera.

Posłowie PSL (Krzysztof Borkowski, Piotr Walkowski, Marek Sawicki) bronili Kalemby wskazując na pozytywne tendencje w rolnictwie. M.in. mówiono o dużej nadwyżce w handlu zagranicznym żywnością, także o dobrych cenach żywca wieprzowego, ziemniaków czy mleka.

Debata na temat wniosku o wotum nieufności odbędzie się prawdopodobnie na następnym posiedzeniu Sejmu. (PAP)

awy/ mki/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)