Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejmowa komisja o ustanowieniu nowych odznaczeń

0
Podziel się:

Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych rozpoczęła w czwartek
prace nad projektem ustawy, która ma przywrócić przyznawanie Krzyża Niepodległości oraz ustanowić
Krzyż Wolności i Solidarności. Projekt złożony jako ponadpartyjna inicjatywa skierowano do
podkomisji.

Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych rozpoczęła w czwartek prace nad projektem ustawy, która ma przywrócić przyznawanie Krzyża Niepodległości oraz ustanowić Krzyż Wolności i Solidarności. Projekt złożony jako ponadpartyjna inicjatywa skierowano do podkomisji.

Projekt, który trafił do Sejmu na początku marca, przewiduje wznowienie przyznawania Krzyża Niepodległości w formie Orderu Wojennego Krzyża Niepodległości oraz ustanowienie w 30. rocznicę wydarzeń Sierpnia 1980 roku Krzyża Wolności i Solidarności, jako odznaczenia niższej rangi podobnego do Krzyża Niepodległości.

Jak wyjaśnił poseł Longin Komołowski (niezrzeszony) w myśl projektowanej ustawy przez najbliższe pięć lat Order Wojenny Krzyża Niepodległości ma być nadawany osobom, które w latach 1939-56 ochotniczo działały na rzecz Niepodległości państwa Polskiego. Natomiast Krzyż Wolności i Solidarności nadawany byłby za zasługi w latach 1956-89.

"Obydwa te odznaczenia mają być świadectwem, że ludzie, którzy dla ratowania Polski gotowi byli z własnej woli ryzykować utratę życia, zdrowia i wolności, nigdy przez Ojczyznę zapomniani nie będą. Mają one wypełnić istniejącą lukę w aktualnym systemie odznaczeniowym, a zarazem spełnić uzasadnione oczekiwania tych, którzy przez pół wieku walczyli o obronę i odzyskanie Niepodległości i Suwerenności Państwa Polskiego" - podkreślono w uzasadnieniu.

Autorzy projektu szacują, że uprawnionych do otrzymania Orderu Wojennego Krzyża Niepodległości może być od kilku do kilkudziesięciu tysięcy osób (w zależności od kryteriów jego nadawania przyjętych przez Kapitułę), a Krzyża Wolności i Solidarności ok. 30 tys. osób. "Ogólny wydatek z budżetu powinien mieścić się w granicach od 12 do 30 milionów złotych" - poinformowano.

Projekt ustawy to wynik prac Krakowskiego Komitetu Krzyża Solidarności. Przygotowany został we współpracy z wieloma organizacjami zrzeszającymi byłych działaczy opozycji antykomunistycznej m.in. z NSZZ "Solidarność".

Projekt został złożony jako ponadpartyjna inicjatywa poselska. Figurują pod nim podpisy 30 posłów, m.in. Bronisława Komorowskiego, Jarosława Kaczyńskiego, Grażyny Gęsickiej, Grzegorza Schetyny, Stefana Niesiołowskiego, Krzysztofa Putry, Stanisława Żelichowskiego, Konstantego Miodowicza, Jarosława Gowina, Cezarego Grabarczyka, Waldy Dzikowskiego, Adama Lipińskiego, Macieja Płażyńskiego, Ludwika Dorna, Longina Komołowskiego, Zbigniewa Wassermanna, Andrzeja Czumy.(PAP)

gdy/ pz/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)