Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sekretarz generalny ONZ apeluje o fundusze na walkę z somalijskim piractwem

0
Podziel się

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun
zaapelował w czwartek do międzynarodowych darczyńców o
przeznaczenie większych sum na wspieranie Somalii w walce z
piractwem i zapewnienie bezpieczeństwa w tym kraju.

bEhKGarp

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun zaapelował w czwartek do międzynarodowych darczyńców o przeznaczenie większych sum na wspieranie Somalii w walce z piractwem i zapewnienie bezpieczeństwa w tym kraju.

Ban wystąpił z tym apelem na konferencji prasowej tuż przed otwarciem międzynarodowej konferencji w Brukseli. Jej celem jest zgromadzenie ponad 250 mln dolarów na poprawę stanu bezpieczeństwa w Somalii, która boryka się z rebelią i stanowi bazę piratów atakujących międzynarodowe szlaki handlowe.

"Przewodniczący (Komisji Europejskiej Jose Manuel) Barroso i ja jesteśmy zgodni, że przywrócenie bezpieczeństwa i stabilności w Somalii ma kluczowe znaczenie dla powodzenia wysiłków w sferze pojednania i przetrwania rządu jedności" - oświadczył Ban Ki Mun po rozmowach z Barroso. Jak zaznaczył, "pozostaje wiele do zrobienia".

bEhKGarr

Sekretarz generalny zaznaczył, że nie zamierza w najbliższym czasie wysyłać sił ONZ do Somalii, a operacja pokojowa będzie tam możliwa dopiero "w odpowiednich okolicznościach i warunkach".

W Somalii od 1991 roku nie istniał rząd centralny. W brukselskiej konferencji weźmie udział prezydent Somalii Szejk Szarif Szejk Ahmed, były przywódca rebeliantów wybrany na szefa państwa w styczniu. Zdaniem analityków ma on rzeczywiste szanse na zjednoczenie Somalijczyków, jeśli uwzględni się jego islamistyczne korzenie, poparcie parlamentu i fakt, że jest akceptowany przez Zachód. (PAP)

mw/ ap/

1688 arch.

bEhKGarS
fundusze
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)