Notowania

wiadomości
31.01.2014 16:49

Sekretarz obrony USA odwiedził kościół w Dąbrówce Kościelnej

Sekretarz obrony USA Chuck Hagel odwiedził w piątek Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Dąbrówce Kościelnej (Wielkopolskie), w którym ślub brali jego pradziadkowie. Podczas wizyty oglądał księgi kościelne potwierdzające to wydarzenie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sekretarz obrony USA Chuck Hagel odwiedził w piątek Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Dąbrówce Kościelnej (Wielkopolskie), w którym ślub brali jego pradziadkowie. Podczas wizyty oglądał księgi kościelne potwierdzające to wydarzenie.

Proboszcz parafii ks. Andrzej Kaczmarek przedstawił sekretarzowi historię kościoła oraz zaprezentował przywiezione z Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie księgi. W jednej z nich znalazł się zapis potwierdzający uroczystość ślubu pradziadków Chucka Hagela - Tomasza Kąkolewskiego oraz Katarzyny Budzyńskiej lub Budniakowskiej (dwie wersje nazwiska - PAP), natomiast w drugiej - zapis chrztu dzieci pradziadków.

"Niestety wśród ochrzczonych nie znalazła się babcia sekretarza, ponieważ ona urodziła się już w Stanach Zjednoczonych. W Dąbrówce ochrzczono jednak piątkę starszego rodzeństwa jego babci. Jak przyznał sekretarz, kilku z nich miał okazję poznać" - powiedział po uroczystości dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie ks. dr Michał Sołomieniuk.

Hagel wpisał się do pamiątkowej księgi. Otrzymał dwa albumy nt. historii gminy Kiszkowo, w której znajduje się kościół, z prośbą o przekazanie jednego egzemplarza prezydentowi USA Barackowi Obamie.

Hagel powiedział po spotkaniu dziennikarzom, że jest zadowolony z mozliwości odwiedzenia kościoła oraz okolic, gdzie dorastali jego pradziadkowie. "Jestem dumny z moich polskich korzeni, jestem przekonany, że członkowie rodziny, którzy wywodzą się z Polski to jedna z najbardziej wartościowych części mojej rodziny. Dla mnie czymś wspaniałym jest możliwość powrotu do miejsc, które mnie ukształtowały" - podkreślił.

W piątek przed południem sekretarz rozmawiał z prezydentem Bronisławem Komorowskim i premierem Donaldem Tuskiem. Odwiedził też bazę w Powidzu, gdzie stacjonują pozyskane od USA samoloty transportowe C-130 Hercules i dokąd na rotacyjne pobyty przybywają lotnicy USAF.

68-letni Chuck Hagel, członek Partii Republikańskiej, dwukrotnie odznaczony za służbę w Wietnamie Purpurowym Sercem, kieruje Pentagonem od lutego 2013 roku. Jest pierwszym weteranem na tym stanowisku. (PAP)

mat/ son/ woj/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz