Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sekretarz PKW o informowaniu o wyroku w czasie ciszy wyborczej

0
Podziel się:

Informowanie przez media o postanowieniu sądu wydanym w trybie wyborczym
nie powinno być traktowane jako złamanie ciszy wyborczej - powiedział PAP sekretarz PKW Kazimierz
Czaplicki. "Ale jest to moje osobiste zdanie; ta kwestia nie jest formalnie uregulowana w prawie" -
zastrzegł.

Informowanie przez media o postanowieniu sądu wydanym w trybie wyborczym nie powinno być traktowane jako złamanie ciszy wyborczej - powiedział PAP sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki. "Ale jest to moje osobiste zdanie; ta kwestia nie jest formalnie uregulowana w prawie" - zastrzegł.

"Moja prywatna opinia jest taka, że przekazywanie przez media informacji o wyroku, czy postanowieniu sądu w trybie wyborczym nie powinno być potraktowane jako złamanie ciszy wyborczej. Obywatele mają bowiem prawo do rzetelnej informacji, zwłaszcza tuż przed wyborami" - powiedział Czaplicki w poniedziałek PAP.

Media mogą informować o wyroku sądowym dotyczącym kandydata w wyborach w czasie ciszy wyborczej, ale muszą to robić neutralnie, bez komentarza - zgodnie mówili konstytucjonaliści, z którymi rozmawiała PAP, prof. Andrzej Zoll i dr Ryszard Balickim. Złamaniem ciszy nie będzie również ogłoszenie przeprosin w mediach - dodawali. Okręgowa Komisja Wyborcza w sobotę - kiedy trwała cisza wyborcza w związku z wyborami na Podkarpaciu - nie chciała tej sprawy komentować. W sobotę zapadł wyrok, zgodnie z którym wydawca "Gazety Polskiej Codziennej", spółka Forum, musiała przeprosić kandydata Solidarnej Polski Kazimierza Ziobro za nieprawdziwe informacje, że był on członkiem PZPR.

"Oczywiście publikacja w mediach przez stronę pozwaną prawomocnego postanowienia sądu wydanego w trybie wyborczym jest możliwa w czasie trwania ciszy wyborczej i nie stanowi złamania ciszy wyborczej. Natomiast komentowanie tego postanowienia jest zabronione, gdyż może to być odczytywane jako forma pewnej agitacji" - powiedział Czaplicki.

Sekretarz PKW dodał także, że kwestia informowania przez media o wydanym postanowieniu przez sąd w trakcie trwania ciszy wyborczej nie jest uregulowania prawnie.

Podkreślił jednak, że oficjalnie PKW nie zajmuje stanowiska w tej kwestii, gdyż - jak stwierdził - "w sprawie naruszenia ciszy wyborczej decyduje sąd".

Jak podkreślił, kwestię wykonania postanowienia sądu w trybie wyborczym reguluje art. 111 par. 6 kodeksu wyborczego, który dopuszcza publikację sprostowań czy przeprosin w czasie trwania ciszy wyborczej.

Przepis ten mówi, że w przypadku wydania orzeczenia przez sąd w trybie wyborczym dot. m.in. zakazu rozpowszechniania informacji, czy nakazu sprostowania lub przeprosin nie stosuje się art. 104, który mówi, że "kampania wyborcza rozpoczyna się z dniem ogłoszenia aktu właściwego organu o zarządzeniu wyborów i ulega zakończeniu na 24 godziny przed dniem głosowania".(PAP)

agy/ son/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)