Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Senacka komisja bez poprawek do ustawy ws. aneksowania umów z NFZ

0
Podziel się

Umożliwienie NFZ aneksowania umów ze świadczeniodawcami na 2014 r., bez
konieczności przeprowadzania nowych konkursów - to jedno z założeń nowelizacji ustawy o
świadczeniach, do której senacka komisja nie wprowadziła we wtorek poprawek.

bEraOeRN

Umożliwienie NFZ aneksowania umów ze świadczeniodawcami na 2014 r., bez konieczności przeprowadzania nowych konkursów - to jedno z założeń nowelizacji ustawy o świadczeniach, do której senacka komisja nie wprowadziła we wtorek poprawek.

Z końcem tego roku kończy się znaczna część wieloletnich umów NFZ ze świadczeniodawcami. Ponieważ nadal nie ma nowych rozporządzeń ministra zdrowia określających koszyki świadczeń, NFZ nie może wydać zarządzeń stanowiących podstawę do ogłoszenia postępowań konkursowych, aby wyłonić szpitale i przychodnie, udzielające świadczenia w ramach kontraktów z NFZ w 2014 r. Rozwiązaniem byłoby więc aneksowanie obecnie obowiązujących umów.

Nowela uchwalona w ubiegłym tygodniu przez Sejm przewiduje, że NFZ na stałe otrzyma możliwość aneksowania umów ze szpitalami i przychodniami, bez potrzeby przeprowadzania konkursów. Za zgodą prezesa NFZ umowę będzie można przedłużyć na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy. W przypadku umów, które wygasają pod koniec 2013 r., będzie można je aneksować jedynie do końca 2014 r. W rezultacie w ciągu 2014 r. byłyby przeprowadzane nowe konkursy i podpisywane nowe kontrakty ze świadczeniodawcami.

bEraOeRP

Ponadto wprowadzono do ustawy pojęcia "ciągłości" i "kompleksowości" - jako kolejnych kryteriów oceny ofert złożonych w konkursie na zawarcie umowy z NFZ. Jak uzasadnia resort, chodzi o premiowanie świadczeniodawców, którzy zapewniają pacjentowi możliwość realizacji procesu diagnostycznego lub terapeutycznego w ramach jednej placówki.

Z Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej wydzielone mają zostać poradnie przyszpitalne, tak by NFZ mógł oddzielnie kontraktować udzielanie tam świadczeń.

Skrócona ma zostać droga odwoławcza dla szpitali i przychodni od rozstrzygnięć konkursów. Obecnie trzeba odwołać się do dyrektora oddziału NFZ, następnie do prezesa, a dopiero potem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Nowe przepisy zakładają, że od decyzji dyrektora oddziału NFZ będzie przysługiwał wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy, a w dalszej kolejności skarga do sądu administracyjnego (jednego z 16 wojewódzkich).

Zmiany dotyczą też zasad kontroli świadczeniodawców (szpitali, przychodni) przez NFZ. Fundusz nie będzie musiał określać czasu trwania kontroli i możliwości prowadzenia współkontroli.

bEraOeRV

Ustawa przesuwa również terminu obowiązku zawarcia przez szpitale umowy ubezpieczenia od zdarzeń medycznych z 1 stycznia 2014 r. na 1 stycznia 2016 r.; termin też był już raz wydłużony do końca tego roku.

Nowela przewiduje także, że świadczenia z zakresu chemioterapii niestandardowej będą mogły być realizowane na dotychczasowych zasadach do końca 2014 r. Zgodnie z obecnymi przepisami taka możliwość wygasa z końcem tego roku.(PAP)

pro/ itm/ mow/

bEraOeSq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)