Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senacka komisja finansów za nowelizacją ustawy o NBP bez poprawek

0
Podziel się:

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych opowiedziała się w środę za
przyjęciem bez poprawek nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim, która doprecyzowuje reguły
zastępowania szefa banku centralnego m.in. w razie jego śmierci.

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych opowiedziała się w środę za przyjęciem bez poprawek nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim, która doprecyzowuje reguły zastępowania szefa banku centralnego m.in. w razie jego śmierci.

Komisja nie zgodziła się na wprowadzenie zmiany zaproponowanej przez senatora Grzegorza Banasia z PiS. Zostanie ona zgłoszona w formie tzw. wniosku mniejszości.

Senator Banaś powiedział PAP, że zgłoszona przez niego poprawka ma na celu doprecyzowanie relacji między jednym z istniejących w ustawie o NBP przepisów a nowym zapisem.

"To poprawka techniczna, ale istotna z punktu widzenia jasności przepisów. Zwracał na to uwagę Europejski Bank Centralny w swojej opinii" - powiedział Banaś.

Nowe przepisy pozwolą płynnie wykonywać zadania ciążące na organach NBP po upływie kadencji prezesa banku centralnego, a przed objęciem obowiązków przez nowego prezesa. Nowelizacja mówi, że po wygaśnięciu kadencji prezesa NBP w razie śmierci, złożenia rezygnacji oraz w razie odwołania, wiceprezes NBP - pierwszy zastępca prezesa NBP pełni obowiązki prezesa do czasu objęcia obowiązków przez nowego prezesa NBP.

Ponadto nowelizacja precyzuje, że po wygaśnięciu kadencji prezesa NBP, po upływie okresu sześcioletniego, prezes NBP pełni obowiązki do czasu objęcia obowiązków przez swojego następcę.

Dotychczas prezesa NBP w czasie jego nieobecności zastępował wiceprezes NBP, pierwszy zastępca. Regulacje nie były jednak precyzyjne.

10 kwietnia w katastrofie lotniczej prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem zginął m.in. prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek. Jego obowiązki w NBP i RPP przejął pierwszy zastępca - Piotr Wiesiołek. Pojawiły się jednak opinie konstytucjonalistów, że nie może on przewodniczyć RPP i zwoływać posiedzeń Rady czy też brać udziału w głosowaniach, bo nie pozwala mu na to ani ustawa o NBP, ani konstytucja.(PAP)

mmu/ dol/ je/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)