Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Senacka komisja pozytywnie o budżecie MON

0
Podziel się

Senacka komisja obrony pozytywnie zaopiniowała w czwartek budżet MON na
2014 rok. Wynosi on ponad 32 mld zł, w tym ponad 8 mld zł przewidziano na modernizację techniczną.

bEiSgXVh

Senacka komisja obrony pozytywnie zaopiniowała w czwartek budżet MON na 2014 rok. Wynosi on ponad 32 mld zł, w tym ponad 8 mld zł przewidziano na modernizację techniczną.

W budżecie MON i budżetach wojewodów na tegoroczne wydatki obronne przewidziano 32,036 mld zł. Wiceminister obrony Czesław Mroczek podkreślił, że wydatki majątkowe - ponad 8 mld zł - to jedna czwarta budżetu, więcej niż wymagane 20 procent.

Mroczek zwrócił też uwagę, że dzięki rządowemu wieloletniemu programowi modernizacji technicznej obejmującemu 14 pozycji niewydane w danym roku środki nie wygasają i mogą być rozliczane w dłuższej perspektywie. Dodał, że z roku na rok coraz więcej pieniędzy zapisywanych corocznie w budżecie obronnym to zobowiązania związane z wieloletnimi programami modernizacyjnymi.

bEiSgXVj

Do największych pozycji w budżecie należą też wydatki na płace - 7,8 mld zł, emerytury - 6,5 mld zł - i na funkcjonowanie jednostek wojskowych - 4,5 mld zł. Blisko 170 mln zł przewidziano na prace badawczo-rozwojowe na potrzeby armii. Na inwestycje w ramach natowskiego programu rozbudowy infrastruktury koniecznej do przyjęcia sojuszniczego wsparcia zapisano 157 mln zł.

Ubiegłoroczny budżet obronny wynosił początkowo ponad 31 mld zł, po cięciach zmniejszono go do 28 mld zł.

Komisja stwierdziła, że tegoroczny budżet spełnia wymóg udziału wydatków obronnych na poziomie 1,95 proc. PKB. Uchwaloną w połowie grudnia ustawą budżetową Senat zajmie się na posiedzeniu 9 i 10 stycznia. (PAP)

brw/ pz/ jra/

bEiSgXVK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)