Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senackie komisje za uchwałą w sprawie otwarcia rynków pracy UE

0
Podziel się:

7.3.Warszawa (PAP) - Przyjęcie uchwały wzywającej rządy i
parlamenty dawnych państw Unii Europejskiej do otwarcia swoich
rynków pracy dla Polaków rekomendują Senatowi połączone komisje
senackie: Ustawodawcza, Spraw Unii Europejskiej oraz Rodziny i
Polityki Społecznej.

7.3.Warszawa (PAP) - Przyjęcie uchwały wzywającej rządy i parlamenty dawnych państw Unii Europejskiej do otwarcia swoich rynków pracy dla Polaków rekomendują Senatowi połączone komisje senackie: Ustawodawcza, Spraw Unii Europejskiej oraz Rodziny i Polityki Społecznej.

Za projektem uchwały opowiedziało się we wtorek 21 senatorów, nikt nie był przeciwny i nikt nie wstrzymał się od głosu.

Obecnie Polacy (i obywatele innych "nowych" krajów UE) mogą bez ograniczeń podejmować pracę jedynie w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Szwecji - kraje te nie wprowadziły okresów przejściowych. W kontaktach z pozostałymi krajami dawnej Piętnastki obowiązuje okres przejściowy; może on trwać dwa, pięć lub siedem lat.

"Senat Rzeczpospolitej Polskiej, odwołując się do wartości, dzięki którym był możliwy dotychczasowy rozwój Europy zwraca się do parlamentów i rządów starych państw Unii Europejskiej o podjęcie działań i decyzji znoszących wszelkie ograniczenia w dostępie do rynków pracy" - napisali senatorowie w projekcie uchwały.

Decyzję, czy okres przejściowy zostanie przedłużony państwa europejskie mają podjąć do maja 2006 roku. Najprawdopodobniej- jak powiedział we wtorek PAP wiceminister pracy i polityki społecznej Kazimierz Kuberski - swoje rynki pracy otworzą: Hiszpania, Portugalia, Finlandia i Grecja. Dodał, że prowadzone są także rozmowy z Norwegią i Danią. Możliwe, że ograniczenia złagodzą też Włochy, i częściowo np. - dla pewnych grup zawodowych - Francuzi.

W najbliższy piątek minister pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz będzie rozmawiał o tym w Brukseli z ministrami ds. zatrudnienia państw UE. Mają być także prowadzone bilateralne rozmowy z Włochami i Danią. Utrzymanie okresu przejściowego zapowiadają natomiast Niemcy i Austria.

W rekomendowanym Senatowi projekcie uchwały senatorowie wskazują, że zniesienie ograniczeń w dostępie do rynków pracy "będzie działaniem na rzecz pogłębiania jedności Europy i zwiększenia konkurencyjności Europy w świecie", a "przepływ pracowników sprzyja umacnianiu więzi między obywatelami Unii Europejskiej oraz usuwaniu uprzedzeń i negatywnych stereotypów narodowych".

Przypominają, że doświadczenia Wielkiej Brytanii, Szwecji i Irlandii, które w maju 2004 roku otworzyły swoje rynki dla pracowników z nowych państw członkowskich "potwierdzają opinie o wzajemnych korzyściach". Senatorowie podkreślają także, że nie doszło do zwiększenia bezrobocia w państwach, które otworzyły swoje rynki pracy.

Komisja Europejska, która w lutym opublikowała raport nt. otwarcia rynków pracy dla obywateli nowych krajów UE w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Szwecji wskazywała na pozytywny wpływ tego otwarcia na rynki tych trzech krajów UE. (PAP)

dom/ dsr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)