Notowania

wiadomości
22.12.2011 12:06

Senat debatuje nad podwyższeniem składki rentowej

Senat debatuje w czwartek nad nowelą ustawy, która od lutego 2012 r. podwyższa składkę rentową o 2 pkt proc. po stronie pracodawcy.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Senat debatuje w czwartek nad nowelą ustawy, która od lutego 2012 r. podwyższa składkę rentową o 2 pkt proc. po stronie pracodawcy. *

Przyjęcie przez Senat nowelizacji bez poprawek proponują senackie komisje, które w pilnym trybie pracowały nad nowelizacją uchwaloną w środę przez Sejm. Podczas czwartkowej debaty senatorowie PiS opowiadali się za wnioskiem mniejszości komisji i odrzuceniem ustawy w całości.

Chodzi o zmiany dotyczące ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z nowymi przepisami, składka rentowa ma zostać podwyższona o 2 pkt. proc. po stronie pracodawcy. Zmiana ma wejść w życie od 1 lutego 2012 roku. Składka wzrośnie z obecnych 6 do 8 proc.; pracownik będzie płacił jak dotychczas 1,5 proc. pensji brutto, natomiast pracodawca - 6,5 proc., zamiast obecnych 4,5 proc.

Senatorowie koalicji apelowali o poparcie nowych rozwiązań i niewnoszenie poprawek. Wiceminister pracy Marek Bucior podkreślał, że takie rozwiązanie, to powrót do już stosowanej wysokości składki. O dwa punkty procentowe obniżył ją rząd PiS. Obecny rząd chce przez podwyższenie składki poprawić sytuację sektora finansów publicznych i ograniczyć deficyt w funduszu rentowym.

Jan Rulewski zaproponował we wniosku mniejszości, by z obowiązku płacenia wyższej składki przez rok zwolnione były osoby samozatrudniające się. W ocenie Rulewskiego pozwoliłoby to osobom, które z miesiąca na miesiąc same za siebie musiałyby płacić wyższą składkę, przygotować się do tego. "Rozwiązanie, które zaproponował rząd i przyjął Sejm, to kosiarka do trawy - tnie wszystkich równo. Rok wyłączenia dla samozatrudniających się pozwoliłby im odnaleźć się w reformach rządu Tuska" - mówił.

Wiceminister Bucior prosił o odrzucenie zmian zaproponowanych przez Rulewskiego. Głosowania w Senacie zaplanowano na popołudnie.(PAP)

ago/ mki/ mag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz