Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat przygotowuje nowelę ustawy o wyborze prezydenta

0
Podziel się:

Pięcioosobowy zespół senatorów przygotuje
nowy projekt nowelizacji ustawy o wyborze prezydenta - zdecydowały
obradujące we wtorek połączone komisje: praw człowieka i
praworządności, samorządu terytorialnego i administracji oraz
ustawodawcza.

Pięcioosobowy zespół senatorów przygotuje nowy projekt nowelizacji ustawy o wyborze prezydenta - zdecydowały obradujące we wtorek połączone komisje: praw człowieka i praworządności, samorządu terytorialnego i administracji oraz ustawodawcza.

We wtorek komisje miały przeprowadzić pierwsze czytanie nowelizacji zaproponowanej przez grupę senatorów m.in. PiS, PO, Samoobrony i Narodowego Koła Parlamentarnego. Zdecydowano jednak, że ze względu na to, że pojawiły się nowe propozycje zmian, prace nad projektem będą dalej prowadzone. Zajmie się tym zespół w składzie: Zbigniew Romaszewski (PiS), Krzysztof Piesiewicz (PO), Przemysław Alexandrowicz (PiS), Mariusz Witczak (PO) i Dariusz Bachalski (PO). Nowy projekt ma być gotowy na początku lipca.

Złożony w kwietniu projekt nowelizacji zakłada m.in., że w wyborach będzie można głosować przez pełnomocnika. Taka możliwość dostępna będzie dla osób niepełnosprawnych oraz tych, które najpóźniej w dniu głosowania ukończyły 75 lat. Pełnomocnikiem wyborczym mogłaby zostać osoba wpisana do rejestru wyborczego w tej samej gminie co wyborca udzielający pełnomocnictwa.

Nowela zakłada także wprowadzenie indywidualnego zawiadomienia każdego wyborcy o wpisaniu go do spisu wyborców, które zawierałoby także informacje o dacie wyborów, miejscu i czasie głosowania. Senatorowie chcą także, aby głosowanie mogło odbywać się przed dwa dni, a lokale wyborcze były otwarte do godz. 22.

W czasie wtorkowego posiedzenia komisji senatorowie rozważali natomiast wprowadzenie do nowelizacji możliwości głosowania korespondencyjnego. Jak uzasadniał Jerzy Szmit (PiS), wymusza to zmieniający się tryb życia Polaków. "Wiele osób pracuje w niedzielę, wiele osób studiuje zaocznie, a zajęcia dobywają się także w niedzielę" - argumentował senator PiS.

Z kolei zdaniem Mariusza Witczaka (PO), warta przedyskutowania byłaby propozycja zniesienia ciszy wyborczej lub skrócenia jej z 24 do 12 godzin. "To także usypia atmosferę i zmniejsza frekwencję wyborczą" - zaznaczył Witczak. (PAP)

ajg/ lop/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)