Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat przyjął nowelę Prawa o aktach stanu cywilnego bez poprawek

0
Podziel się:

Kandydaci na stanowisko szefa USC będą
musieli mieć wyższe wykształcenie prawnicze lub administracyjne i
kilkuletnie doświadczenie; będą zatrudniani w wyniku otwartych i
konkurencyjnych konkursów - zakłada nowela Prawa o aktach stanu
cywilnego, którą w czwartek Senat przyjął bez poprawek.

Kandydaci na stanowisko szefa USC będą musieli mieć wyższe wykształcenie prawnicze lub administracyjne i kilkuletnie doświadczenie; będą zatrudniani w wyniku otwartych i konkurencyjnych konkursów - zakłada nowela Prawa o aktach stanu cywilnego, którą w czwartek Senat przyjął bez poprawek.

Za przyjęciem nowelizacji głosowało 83 senatorów. Nikt nie był przeciw.

W myśl nowych przepisów osoby zatrudnione na stanowiskach szefów USC nieposiadające obecnie właściwego wykształcenia będą musiały uzupełnić kwalifikacje w ciągu 6 lat.

Nowelizacja ustawy była podyktowana koniecznością dostosowania przepisów regulujących tryb wybierania kierowników USC i ich zastępców do znowelizowanej w 2005 roku ustawy o pracownikach samorządowych. Ustawa ta wprowadziła obowiązkowe konkursy na stanowiska urzędnicze, ale często nie przestrzegano tego obowiązku, uznając, że zastępuje go uchwała rady gminy. Spowodowało to, że w od 7 sierpnia 2005 r., tj. po wprowadzeniu w życie nowelizacji przepisów ustawy o pracownikach samorządowych, z powołanych ogółem 631 kierowników USC i ich zastępców, 357 osób zatrudniono bez konkursu.

Sprawa była rozpatrywana przez Naczelny Sąd Administracyjny, który 17 października 2007 r. stwierdził, że nabór kandydatów na wolne stanowiska kierowników urzędów stanu cywilnego wymaga przeprowadzenia konkursu zorganizowanego według procedury przewidzianej w ustawie o pracownikach samorządowych.

Nowela ma usankcjonować czynności kierowników USC oraz ich zastępców, którzy zostali powołani na to stanowisko bez przeprowadzenia postępowania konkursowego i ujednolicić przepisy dotyczące ich powoływania.

Ustawa pozostawia bez zmian podstawową zasadę, zgodnie z którą czynności z zakresu rejestracji stanu cywilnego dokonuje kierownik urzędu stanu cywilnego lub jego zastępca. Funkcję kierownika USC z mocy prawa pełni wójt (burmistrz, prezydent miasta), który pełnienie tych obowiązków może powierzyć również innej osobie.

Nowe rozwiązania zaproponowane w ustawie to m.in. obligatoryjne zatrudnienie zastępców kierowników USC oraz kierowników USC w miejscowościach powyżej 50 tys. mieszkańców, określenie kwalifikacji, jakie powinni posiadać kierownicy USC oraz ich zastępcy.

Nowelizacja została określona jako pilna, ponieważ przed jej uchwaleniem można było zaskarżyć każdą decyzję urzędnika powołanego bez konkursu - na tej podstawie można było np. unieważnić małżeństwo. Nowela trafi teraz do prezydenta. (PAP)

ktt/ ura/ mag/

prawo
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)