Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat przyjął projekt ustawy: każdy będzie mógł wystąpić do urzędu z petycją

0
Podziel się:

Każdy będzie mógł wystąpić z petycją do urzędu, a ten w ciągu trzech
miesięcy powinien na nią odpowiedzieć - przewiduje senacki projekt ustawy, który w środę został
skierowany do Sejmu.

Każdy będzie mógł wystąpić z petycją do urzędu, a ten w ciągu trzech miesięcy powinien na nią odpowiedzieć - przewiduje senacki projekt ustawy, który w środę został skierowany do Sejmu.

Za przyjęciem projektu ustawy o petycjach zagłosowało 80 senatorów, czyli wszyscy obecni na sali.

Obecnie kwestię składania petycji reguluje art. 63 konstytucji. Zgodnie z nim każdy ma prawo składać petycje, wnioski i skargi do organów władzy publicznej oraz do organizacji i instytucji społecznych, w związku z wykonywanymi przez nie zadaniami zleconymi z zakresu administracji publicznej. Tryb rozpatrywania petycji, wniosków i skarg - według konstytucji - określa ustawa.

Do tej pory nie było jednak takiej ustawy, stąd projekt, pod którym podpisała się grupa senatorów zarówno z PO, PiS, jak i niezależnych. W uzasadnieniu projektu podkreślono, że wychodzi on naprzeciw postulatom organizacji pozarządowych, które od dawna apelowały o ustawowe uregulowanie kwestii petycji.

W myśl przyjętych przez Senat przepisów, petycje będzie można składać w sprawach dotyczących życia zbiorowego. Będzie to mógł zrobić każdy, a więc oprócz osób fizycznych także m.in. związki zawodowe, związki pracodawców, stowarzyszenia, samorządy społeczne i zawodowe oraz fundacje. Petycje można będzie składać do wszystkich organów władzy publicznej oraz do organizacji i instytucji społecznych, które wykonują zadania zlecone z zakresu administracji publicznej.

Projekt, oprócz pisemnej formy petycji, dopuszcza także składanie jej drogą elektroniczną. Każda petycja powinna zawierać: imię i nazwisko lub nazwę składającego, miejsce jego zamieszkania lub siedziby oraz adres do korespondencji. Nie może także zabraknąć w niej szczegółowego opisu, czego dana petycja dotyczy.

Nowe przepisy nakładają na urzędy obowiązek rozpatrzenia petycji w ciągu trzech miesięcy od dnia jej złożenia. W przypadku wystąpienia okoliczności niezależnych od organu właściwego do rozpatrzenia petycji uniemożliwiających jej rozpatrzenie w tym terminie, będzie on mógł być przedłużony maksymalnie o 3 miesiące.

Projekt zakłada także, że premier będzie składał corocznie Sejmowi i Senatowi informację o petycjach rozpatrzonych przez poszczególnych ministrów oraz centralne organy administracji rządowej. Zgodnie z propozycją, do Sejmu i Senatu będą wpływały jedynie informacje dotyczące rozpatrzonych petycji, natomiast nie będzie dokonywana ocena trafności załatwionych spraw.

Projekt ustawy był już przyjęty przez Senat VII kadencji, jednak wskutek zasady dyskontynuacji prac parlamentu nie przeszedł całej drogi legislacyjnej i musi być procedowany ponownie. (PAP)

wni/ sdd/ eaw/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)