Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat rozpoczął dwudniowe posiedzenie

0
Podziel się:

W środę po godz. 11 Senat rozpoczął dwudniowe posiedzenie. Senatorowie
wysłuchali informacji MSZ o sytuacji na Ukrainie. Senat zajmie się m.in. ustawą dot. darmowych
podręczników dla uczniów I klas oraz nowelą prawa o ruchu drogowym.

W środę po godz. 11 Senat rozpoczął dwudniowe posiedzenie. Senatorowie wysłuchali informacji MSZ o sytuacji na Ukrainie. Senat zajmie się m.in. ustawą dot. darmowych podręczników dla uczniów I klas oraz nowelą prawa o ruchu drogowym.

Informację o sytuacji na Ukrainie przedstawiła senatorom wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Do porządku obrad włączono ustawę o funduszu sołeckim, która zwiększa o 15 proc. (do 70 proc. ogółu gmin) liczbę gmin, w których zostanie utworzony fundusz sołecki. Środki pochodzące z funduszu sołeckiego mają służyć poprawie warunków życia mieszkańców gminy. Mogą one być również wykorzystywane na usuwanie skutków klęski żywiołowej.

Senatorowie zajmą się także m.in. rządową nowelizacją ustawy o oświacie, która jest rozpatrywana przez parlament w trybie pilnym; ma na celu, by już 1 września 2014 r. uczniowie pierwszych klas szkół podstawowych otrzymali bezpłatny podręcznik. Minister edukacji będzie mógł na jej podstawie przygotować podręczniki także dla uczniów w klasach II i III.

Zgodnie z zapowiedzią MEN podręcznik będzie miał cztery części: polonistyczną, matematyczną, przyrodniczą i społeczną. Nie są jeszcze znani jego autorzy; wstępne prace nad jego powstaniem prowadzi podległy MEN Ośrodek Rozwoju Edukacji.

Według nowelizacji minister oświaty "może zlecić opracowanie i wydanie podręcznika lub jego części". Analogiczne prawo będzie miał minister kultury, o ile podręcznik ma dotyczyć nauki w szkołach artystycznych. Zlecone podręczniki będą dopuszczone do użytku szkolnego z mocy prawa. Dotychczasowy stan prawny był taki, że ministrowie jedynie dopuszczali do użytku szkolnego podręczniki przygotowane przez podmioty zewnętrzne. Nowelizacja znosi przepis nakładający na dyrektora szkoły obowiązek podania do 15 czerwca listy podręczników, jakie będą obowiązywać w placówce w nowym roku szkolnym.

Senatorowie zajmą się też nowelizacją prawa o ruchu drogowym, która ma ułatwić identyfikację piratów drogowych w państwach Unii Europejskiej poprzez automatyczne przekazywanie danych rejestracyjnych pojazdów i ich właścicieli. Przepisy dotyczą zarówno polskich kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego w krajach UE, jak i kierowców z krajów unijnych łamiących przepisy w Polsce.

Wymiana informacji w ramach Krajowego Punktu Kontaktowego będzie dotyczyć danych rejestracyjnych pojazdów oraz ich właścicieli lub posiadaczy. Dane te będą przekazywane m.in. w sytuacjach: niestosowania się do ograniczenia prędkości; prowadzenia pojazdu bez zapiętych pasów bezpieczeństwa; przewożenia dziecka bez fotelika; prowadzenia pojazdu po wypiciu alkoholu lub pod wpływem narkotyków; korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

W porządku obrad Senatu jest też nowela prawa przetargowego, która przewiduje, że próg prowadzenia zamówień publicznych wzrośnie z 14 do 30 tys. euro. Dla instytutów naukowych będzie to do 130 tys. euro, a dla uczelni wyższych - 200 tys. euro. Obecnie przetargi rozpisuje się na wszystkie zakupy warte więcej niż 14 tys. euro, co w sektorze nauki znacznie spowalnia prowadzenie badań. Nowela obejmuje też instytucje kultury i ułatwi m.in. zamawianie spektakli i koncertów.

Senatorowie będą też debatować nad projektem ustawy o spłacie niektórych niezaspokojonych należności dużych przedsiębiorców, wynikających z realizacji udzielonych zamówień publicznych, który dostosowuje prawo do orzeczenia TK.

Projekt przygotowany przez senacką komisję ustawodawczą daje dużym przedsiębiorcom-podwykonawcom prawo żądania, by za wykonane prace, za które nie zapłacił wykonawca robót budowlanych realizowanych na zamówienie publiczne, zapłaciła ze środków publicznych Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Obecnie takie prawo mają jedynie mniejsi przedsiębiorcy.

Senat zajmie się także nowelą ustawy o Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, która umożliwia Ministerstwu Administracji i Cyfryzacji współfinansowanie ChAT w Warszawie. Ta jedyna w Polsce ekumeniczna uczelnia nie ma swojego budynku. Dotacja, którą akademia otrzymuje z resortu nauki nie wystarcza, by pokrywać koszty wynajmu. (PAP)

kno/ laz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)