Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat rozpoczął dwudniowe posiedzenie

0
Podziel się:

Senat w środę po godz. 11 rozpoczął dwudniowe posiedzenie. Senatorowie
zajmą się m.in. nową ustawą o Systemie Informacji Oświatowej umożliwiającą zbieranie tzw. danych
wrażliwych o uczniach oraz nowelą ustawy hazardowej.

Senat w środę po godz. 11 rozpoczął dwudniowe posiedzenie. Senatorowie zajmą się m.in. nową ustawą o Systemie Informacji Oświatowej umożliwiającą zbieranie tzw. danych wrażliwych o uczniach oraz nowelą ustawy hazardowej.

Nowa ustawa o SIO przewiduje, że w systemie obok danych statystycznych o szkołach i placówkach oświatowych oraz o nauczycielach, znajdą się m.in. dane indywidualne o uczniach.

W przypadku uczniów będą to m.in. takie informacje, jak klasa, do której uczeń uczęszcza, jakiego języka obcego się uczy, czy ma kartę rowerową. Będą wśród nich też dane wrażliwe, np. czy uczeń jest pod opieką poradni psychologiczno-pedagogicznej, czy ma dysfunkcje, jakie one są, czy uczy się w szkole specjalnej, w klasie integracyjnej, czy uczy się języka mniejszości narodowej lub etnicznej, czy otrzymuje pomoc materialną.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia, że dane zbierane przez SIO opisujące jednostkowo konkretne osoby będą podlegały ochronie danych osobowych.

Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zaproponuje Senatowi kilka poprawek do ustawy zgłoszonych przez Romaszewskiego, które prowadzą do tego, że w Systemie Informacji Oświatowej nie będą zbierane wrażliwe dane na temat ucznia, na przykład o jego zdrowiu, kontaktach z lekarzami itp.

System Informacji Oświatowej funkcjonuje od 2005 r. Tworzy go baza danych SIO i lokalne bazy danych. Gromadzi i przetwarza dane statystyczne o szkołach i placówkach oświatowych, uczniach, słuchaczach, wychowankach i absolwentach. Obejmuje też dane o nauczycielach, wychowawcach i innych pracownikach oświaty. Dane te są podstawą np. do podziału subwencji oświatowej między samorządy i ustalania wysokości wynagrodzeń nauczycieli.

Senatorowie w środę rozpatrzą także nowelizację ustawy hazardowej, która wprowadza zakaz hazardu w internecie, za wyjątkiem zakładów wzajemnych. Zgodnie z nią, służby (np. celne) będą mogły kontrolować organizowanie gier hazardowych i dokonanych transakcji finansowych, a także ścigać osoby, które organizują nielegalne gry.

W porządku obrad Senatu jest także nowelizacja ustawy o obligacjach, zakładająca, że Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe będą mogły emitować obligacje, a Bank Gospodarstwa Krajowego i Krajowy Fundusz Kapitałowy będą mogły emitować tzw. obligacje przychodowe.(PAP)

agy/ par/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)