Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat rozpoczął jednodniowe posiedzenie nt. sytuacji powodziowej

0
Podziel się:

W piątek po godz. 10 Senat rozpoczął jednodniowe posiedzenie. Senatorowie
wysłuchają informacji rządu na temat sytuacji na terenach dotkniętych powodzią na południu Polski
oraz zajmą się ustawami przeciwpowodziowymi.

W piątek po godz. 10 Senat rozpoczął jednodniowe posiedzenie. Senatorowie wysłuchają informacji rządu na temat sytuacji na terenach dotkniętych powodzią na południu Polski oraz zajmą się ustawami przeciwpowodziowymi.

Informację, której domaga się PiS, przedstawi szef MSWiA Jerzy Miller.

Na początku posiedzenia ślubowanie złożyli nowi senatorowie wybrani w czerwcowych uzupełniający wyborach do Senatu:: Michał Boszko (PSL), Leszek Piechota (PO) oraz Alicja Zając (PiS). Zastąpili oni zmarłych tragicznie w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem: Janinę Fetlińską (PiS), Krystynę Bochenek (PO) oraz Stanisława Zająca (PiS).

Senat zajmie się także ustawą o przeciwdziałaniu skutkom tegorocznej powodzi. Przewiduje ona m.in. ułatwienia w odbudowie miejsc pracy, pomoc dla gospodarstw, które znalazły się pod wodą, przedsiębiorców i pracowników z zalanych terenów.

Rozwiązania zawarte w nowej ustawie mają pomóc m.in. osobom pracującym na zalanych terenach - ich nieobecność w pracy, o ile miała związek z powodzią, będzie usprawiedliwiona. Pracodawca zapłaci im za nieobecność do 10 dni, na poziomie minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Senackie komisje na czwartkowym posiedzeniu nie zgłosiły poprawek do ustawy.

Senatorowie zajmą się także ustawą pozwalająca na prosty i szybki wykup gruntów pod inwestycje przeciwpowodziowe: wały, poldery czy zbiorniki retencyjne. Ustawa łagodzi wymogi administracyjne i pozwala na wywłaszczania za "słusznym odszkodowaniem" w przypadku planowania budowli, które mają chronić przed powodzią.

Zgodnie ustawą, dotychczasowe trzy etapy inwestycji przeciwpowodziowych - lokalizację, wywłaszczanie i zatwierdzanie projektu budowlanego - zostaną połączone w jedną decyzję. W odrębnym postępowaniu - w drodze negocjacji - będzie ustalana wysokość odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości na cele przeciwdziałania powodzi.

Połączenie kilku decyzji w jedną ma znacznie przyspieszyć procedurę inwestycyjną. Obecne przepisy przewidują dwu- lub trzyetapowy proces lokalizacji i nabywania nieruchomości na cele inwestycji przeciwpowodziowych. Pierwszym etapem jest wydanie przez właściwy organ decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji. Drugi - to negocjacje z właścicielami nieruchomości; w sytuacji, gdy nie przynoszą one skutków, prawo przewiduje ich wywłaszczenie. Następnie wymagana jest decyzja o pozwoleniu na budowę.

Inwestorem, zgodnie z projektem, mają być: dyrektorzy regionalnego zarządu gospodarki wodnej, marszałek województwa, starosta, wójt, burmistrz, prezydent miasta lub partner prywatny w rozumieniu ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym.

Senackie komisje zarekomendowały w czwartek kilka poprawek uściślających i redakcyjnych do ustawy ułatwiającej wykup gruntów na cele przeciwpowodziowe. Proponowane zmiany nie zmieniają merytorycznych zapisów przyjętych przez Sejm 23 czerwca.(PAP)

agy/ par/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)