Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat rozpoczął obrady - w porządku m.in. nowela ustawy o rtv

0
Podziel się:

Senat, który w środę po godz. 10 rozpoczął dwudniowe obrady, zajmie się
m.in. nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji, w której określono maksymalną wysokość opłat za
udzielenie koncesji. W porządku obrad jest też nowelizacja ustawy dotyczącej SKOK-ów.

Senat, który w środę po godz. 10 rozpoczął dwudniowe obrady, zajmie się m.in. nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji, w której określono maksymalną wysokość opłat za udzielenie koncesji. W porządku obrad jest też nowelizacja ustawy dotyczącej SKOK-ów.

Zgodnie z nowelą ustawy o rtv, w przypadku np. naziemnego rozpowszechniania programu telewizyjnego, zarówno analogowego, jak i cyfrowego na multipleksie, opłata będzie wynosiła blisko 25,9 mln zł (ostatnie nadajniki analogowe mają być wyłączone do końca lipca 2013 r.). Określona w noweli opłata za koncesję na nadawanie analogowego programu radiowego to ponad 12,3 mln zł, a w przypadku nadawania cyfrowego na multipleksie - połowa tej kwoty. Opłaty za koncesje są niezależne od rocznych opłat za prawo do dysponowania daną częstotliwością.

Projekt noweli ustawy o radiofonii i telewizji przygotował Senat. Co do zasady przenosi ona do ustawy zapisy rozporządzenia KRRiT, które do tej pory regulowało kwestię opłat koncesyjnych.

Senatorowie mieli się też zająć inną nowelizacją ustawy o rtv, autorstwa resortu administracji i cyfryzacji, która wprowadza do polskiego prawa przepisy unijnej dyrektywy audiowizualnej w zakresie usług na żądanie (VOD). Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz poinformował jednak o zdjęciu tego punktu z porządku obrad, z uwagi - jak mówił - na brak sprawozdania senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu w tej sprawie. Nowelizacja ma zostać rozpatrzona na kolejnym posiedzeniu Senatu.

Kolejnym punktem posiedzenia izby będzie nowelizacja ustawy dot. Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. Nowela ma charakter techniczno-prawny i ma dostosować ustawę o SKOK-ach m.in. do nowej ustawy o kredycie konsumenckim, do zmian w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej czy do ustawy o Narodowym Banku Polskim i zapisach związanych z Indywidualnymi Kontami Zabezpieczenia Emerytalnego.

Senatorowie rozpatrzą też nowelę ustawy, która ogranicza pomoc dla nowo powstających grup producentów owoców i warzyw. Nowelizacja wdraża przepisy rozporządzenia Komisji Europejskiej, które zmieniło wysokość i sposób finansowania grup producenckich z funduszy unijnych.

Ograniczenie dofinansowania będzie dotyczyć tylko nowo powstających grup producenckich. Natomiast te grupy, które mają już zawarte umowy i biznesplan zatwierdzony przed wejściem w życie unijnego rozporządzenia, będą finansowane tak jak dotychczas.

Senatorowie debatować będą również nad kilkoma projektem uchwały o uczczeniu pamięci polskich kryptologów, którzy złamali kod faszystowskiej maszyny szyfrującej "Enigma" oraz projektem przygotowanym w związku z 25. rocznicą beatyfikacji bł. Karoliny Kózkówny.

Izba zajmie się też projektem uchwały ws. udziału świeckich i duchownych katolików w debacie publicznej. Projekt wniosła grupa senatorów PO i PiS. Komisja ustawodawcza, która go rozpatrywała, rekomenduje jego odrzucenie. W tekście projektu uchwały czytamy m.in.: "Senat RP wzywa te wszystkie siły polityczne, które starają się budować swoją obecność w debacie publicznej na kwestionowaniu prawa Kościoła do równoprawnego w niej udziału, do zaprzestania tego typu działań".

Senat wysłucha ponadto informacji rządu nt. sytuacji mikro- i małych przedsiębiorstw w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem ich dostępu do pomocy publicznej oraz informacji z działalności Rzecznika Praw Dziecka za rok 2011. Zapozna się też z przygotowaną przez MSZ informacją o udziale RP w pracach UE w okresie styczeń-czerwiec 2012 r.(PAP)

mkr/ mok/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)