Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat wprowadził poprawki do ustawy o uznawaniu kwalifikacji zawodowych

0
Podziel się:

Senat wprowadził w czwartek kilka poprawek do
ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w
państwach członkowskich Unii Europejskiej. Zgodnie z nią,
obywatele krajów UE będą mogli łatwiej podejmować w Polsce pracę.

Senat wprowadził w czwartek kilka poprawek do ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Zgodnie z nią, obywatele krajów UE będą mogli łatwiej podejmować w Polsce pracę.

Prawie wszystkie poprawki Senatu mają charakter redakcyjny i porządkowy.

Wśród poprawek merytorycznych zaproponowanych przez senatorów znalazła się rozszerzająca katalog dokumentów potwierdzających dane osobowe ubiegającego się o uznanie jego kwalifikacji, w stosunku do których nie będzie wymagane tłumaczenie na język polski.

Poprawkę przyjął Senat niemal jednogłośnie: 84 senatorów było za, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Ustawa wdraża część przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego z września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych, dotyczących tzw. ogólnego systemu uznawania kwalifikacji oraz pracowników transgranicznych. Data wejścia w życie przepisów wynika też z tej dyrektywy.

Ustawa zastępuje dotychczas obowiązujące ustawy: o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych oraz o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do podejmowania lub wykonywania niektórych działalności.

Znalazły się też w niej także zupełnie nowe przepisy, dotyczące uznawania kwalifikacji pracowników transgranicznych, czyli takich, którzy mieszkają na stałe w jednym kraju, a pracują tymczasowo w drugim.

Nowe przepisy mają do minimum ograniczyć formalności jeśli chodzi o podejmowanie czasowe i okazjonalne pracy przez obywateli krajów UE; znoszą także wymóg odbywania w takich przypadkach staży adaptacyjnych i testów kwalifikacyjnych.

Zgodnie ustawą, ministrem koordynującym uznawanie kwalifikacji w zawodach regulowanych (takim zawodem jest np. zawód lekarza, farmaceuty czy architekta) oraz podejmującym działania mające na celu udostępnianie informacji o uznawaniu tych kwalifikacji został minister nauki i szkolnictwa wyższego (dotychczas sprawy te były w gestii kilku ministrów). Zgodnie z jedną z poprawek Senatu, minister nauki będzie mógł wyznaczyć koordynatora, który się tym zajmie.

Wiceminister nauki Grażyna Prawelska-Skrzypek, pytana w styczniu o liczbę osób, którym nowe przepisy ułatwią podjęcie pracy w Polsce, przytoczyła dane statystyczne z lat 2004-2006. Zgodnie z nimi, jeśli chodzi o zawody regulowane wydano 188 decyzji; w tym 136 pozytywnych (w przypadku 7 osób przeprowadzono testy adaptacyjne).

Składane wnioski dotyczyły w większości uznawania kwalifikacji uzyskanych w Niemczech, Czechach, Austrii i Wielkiej Brytanii, w zawodach: inżynier budownictwa, adwokat, radca prawny, pilot. "Na pewno trzeba oczekiwać, że liczba ta się zwiększy" - dodała.

Wiceminister przypomniała, że wszystkie państwa UE są zobowiązane do wprowadzenia przepisów dyrektywy. "Z tego co wiemy ten proces jest bardzo zaawansowany" - dodała Prawelska-Skrzypek.

Ustawa powinna wejść ona w życie do 20 października 2007 r. Pierwsze czytanie jej projektu, przygotowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, odbyło się w sejmowej Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży we wrześniu ub.r. Jednak ze względu na skrócenie kadencji parlamentu nie doszło do uchwalenia ustawy, stąd w styczniu Sejm ponowienie przystąpił do prac nad projektem.

Ustawa wraz z poprawkami zaproponowanymi przez Senat wróci teraz do Sejmu.(PAP)

dsr/ ula/ mok/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)