Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat wznowił posiedzenie

0
Podziel się:

Senat w środę po godz. 9 wznowił posiedzenie. W drugim dniu obrad
senatorowie zajmą się m.in. zmianami w ustawie o referendum lokalnym, według których referenda będą
mogły być przeprowadzane także dla wyrażenia stanowiska m.in. w istotnych sprawach społecznych lub
gospodarczych.

Senat w środę po godz. 9 wznowił posiedzenie. W drugim dniu obrad senatorowie zajmą się m.in. zmianami w ustawie o referendum lokalnym, według których referenda będą mogły być przeprowadzane także dla wyrażenia stanowiska m.in. w istotnych sprawach społecznych lub gospodarczych.

Obecnie ustawa o referendum lokalnym stanowi, że mieszkańcy mogą wyrażać w referendum swoją wolę co do sposobu rozstrzygania sprawy dotyczącej tej wspólnoty, mieszczącej się w zakresie zadań i kompetencji organów danej jednostki samorządu lub w sprawie odwołania władz danego samorządu, a w przypadku gminy także wójta (burmistrza, prezydenta miasta).

Senatorowie zajmą się też nowelizacją ustawy o pracownikach samorządowych, która wprowadza m.in. wymóg niekaralności oraz posiadania nieposzlakowanej opinii grupy doradców i asystentów oraz określa termin rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem samorządowym niespełniającym wymogu niekaralności. Ponadto eliminuje możliwość obsadzenia stanowiska sekretarza gminy (powiatu lub województwa) w drodze powierzenia obowiązków.

Senat będzie debatował także nad nowelą ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Regulacja przewiduje m.in., że koszty pobytu dzieci objętych pieczą zastępczą w zakładach opiekuńczo-leczniczych i rehabilitacyjnych ponosić będzie starosta lub placówka opiekuńczo-wychowawcza.

Obecnie z przepisów nie wynika jednoznacznie, kto ma pokrywać koszty zakwaterowania i wyżywienia w tych zakładach dzieci objętych pieczą zastępczą.

Z senackiego projektu wywodzi się nowela ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, w której zaproponowano, aby samorządy, a nie minister zdrowia, określały opłaty za pobyt w izbach wytrzeźwień. Maksymalnie będzie to 300 zł, a nie jak obecnie 250 zł. Nowela doprecyzowuje ponadto, że kontrola stanu zdrowia osoby, wobec której zastosowano przymus bezpośredni w formie unieruchomienia lub izolacji musi nastąpić niezwłocznie po zaprzestaniu stosowania przymusu bezpośredniego. Następnie stan zdrowia takiej osoby musi być sprawdzany co 15 minut.

W porządku obrad Senatu jest także nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami, która m.in. przesuwa termin wejścia w życie niektórych zapisów ze stycznia tego roku na styczeń 2016 r. Dotyczą one np. kursów dokształcających po uzyskaniu prawa jazdy i oznakowana pojazdu w okresie próbnym. (PAP)

agy/ eaw/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)