Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat wznowił posiedzenie

0
Podziel się:

W piątek po godz. 11 Senat wznowił posiedzenie. Planowane są głosowania,
m.in. nad propozycjami poprawek do ustawy medialnej oraz nad ustawą o zmianie w konstytucji.

W piątek po godz. 11 Senat wznowił posiedzenie. Planowane są głosowania, m.in. nad propozycjami poprawek do ustawy medialnej oraz nad ustawą o zmianie w konstytucji.

Jedną z ponad 100 poprawek do ustawy medialnej jest propozycja, by nie przesądzać, że abonament TV zostanie zlikwidowany od nowego roku, ale by przepisy o finansowaniu mediów z budżetu (kwalifikowane przez UE jako pomoc publiczna) weszły w życie dopiero sześć miesięcy po uzyskaniu na nie zgody Komisji Europejskiej. Senatorowie PiS obawiają się, że pozostały do końca roku czas może być niewystarczający na przeprowadzenie notyfikacji, a wówczas media publiczne pozostałyby bez żadnego finansowania.

Senatorowie głosować będą również w sprawie ustawy o zmianie konstytucji, która wprowadza zakaz kandydowania do parlamentu osobom skazanym prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego.

Podczas środowej debaty senatorowie zgodzili się, że należy podnosić standardy dotyczące osób kandydujących do parlamentu, ale negatywnie ocenili zapisy nowelizacji konstytucji dotyczące zakazu kandydowania osób skazanych prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego. Zdaniem senatorów przepis ten może być wykorzystywany do walki politycznej. Ich obawy wzbudziło też to, że definicja przestępstwa może być płynna i może się zmienić w zależności od tego, co zostanie zapisane w Kodeksie karnym.

Aby zmiana w konstytucji mogła wejść w życie, w Senacie musi się znaleźć bezwzględna większość, która ją poprze. Oznacza to, że senatorów popierających nowelizację musi być więcej niż przeciwników i tych, którzy się wstrzymają od głosu. Wypracowany przez posłów konsensus negatywnie zaopiniowały senackie komisje: ustawodawcza oraz Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

Porządek ostatniego dnia posiedzenia został uzupełniony również o debatę nad nowelizacją ustawy o uposażeniach posłów do Parlamentu Europejskiego. Zakłada ona, że eurodeputowani, wybrani na kolejną kadencję, będą mogli zdecydować, czy chcą pobierać uposażenie oraz świadczenia społeczne i zdrowotne zgodnie z regulacjami polskimi, czy też według zasad przewidzianych przez PE.

Nowelizacja ma na celu wykonanie decyzji PE związanej z przyjęciem w 2005 r. statutu europosła. Statut zmierza m.in. do wprowadzenia ujednoliconych świadczeń dla wszystkich europosłów; przewiduje jednocześnie w określonych przypadkach wprowadzenie lub utrzymanie rozwiązań krajowych. (PAP)

mzk/ la/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)