Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat wznowił posiedzenie

0
Podziel się:

Senat w czwartek po godz. 9 wznowił posiedzenie. Senatorowie głosować będą
nad ustawami rozpatrzonymi na obecnym posiedzeniu. Odbędzie się głosowanie m.in. nad poprawkami do
nowelizacji ustawy o SKOK-ach.

Senat w czwartek po godz. 9 wznowił posiedzenie. Senatorowie głosować będą nad ustawami rozpatrzonymi na obecnym posiedzeniu. Odbędzie się głosowanie m.in. nad poprawkami do nowelizacji ustawy o SKOK-ach.

Nowelizacja ustawy o SKOK-ach ma zwiększyć bezpieczeństwo wkładów zdeponowanych w kasach poprzez objęcie ich gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Ustanawia obowiązkowy system gwarantowania depozytów zgromadzonych w SKOK-ach, w formie odrębnego funduszu własnego BFG finansowanego z wnoszonych przez SKOK obowiązkowych opłat rocznych.

System Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - w którym banki wpłacają składki do BFG - zapewnia zwrot całej ulokowanej w kasie sumy do równowartości 100 tys. euro, która ma być wypłacana, jeśli dany bank utraciłby płynność finansową. Takim regulacjom podlegają wszystkie banki komercyjne w Polsce, natomiast obecnie nie są nimi objęte SKOK-i. Kasy mają także ochronę depozytów do 100 tys. euro, ale nie zapewnia ich państwowa instytucja, tylko firma ubezpieczeniowa.

Ponadto nowela rozszerza kompetencje Komisji Nadzoru Finansowego wobec SKOK-ów oraz umożliwia bankom przejmowanie kas, które popadłyby w kłopoty finansowe.

Senat głosować będzie także nowelizacją ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, która określa procedury wydawania zgody na przeznaczenie gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne. Ustawa rozszerza także m.in. katalog dochodów budżetu województwa o odsetki bankowe i odsetki z tytułu nieterminowych wpłat należności.

Ponadto senatorowie głosować będą nad zmianami w ustawie dotyczącej zwrotu producentom rolnym akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego. Zmiany dostosowują polskie przepisy do unijnych.

W bloku głosowań znajdzie się także senacki projekt nowelizacji ustawy Ordynacja podatkowa oraz ustawy Prawo celne, które stanowi wykonanie obowiązku dostosowania prawa do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

Projekt przewiduje, że wszczęcie postępowania karnego (karnoskarbowego, wykroczeniowoskarbowego) "w sprawie" będzie powodowało zawieszenie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego lub celnego, jeżeli podatnik (dłużnik) zostanie poinformowany o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia przed upływem tego terminu. (PAP)

agy/ mzk/ mok/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)