Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat wznowił posiedzenie

0
Podziel się:

Senat w czwartek po godz. 9 wznowił posiedzenie. Senatorowie w pierwszej
kolejności zapoznają się z informacją o działalności Sądu Najwyższego w 2011 roku. Następnie odbędą
się głosowania m.in. nad ustawą dotyczącą ratyfikacji traktatu o akcesji Chorwacji do UE.

Senat w czwartek po godz. 9 wznowił posiedzenie. Senatorowie w pierwszej kolejności zapoznają się z informacją o działalności Sądu Najwyższego w 2011 roku. Następnie odbędą się głosowania m.in. nad ustawą dotyczącą ratyfikacji traktatu o akcesji Chorwacji do UE.

Senatorowie podczas środowej debaty zadeklarowali poparcie dla członkostwa Chorwacji w UE. Powrócił jednak spór o tryb ratyfikacji traktatu akcesyjnego. PiS podtrzymało opinię, że powinno to nastąpić większością 2/3 głosów posłów w Sejmie i senatorów w Senacie.

Przed dwoma tygodniami Sejm zdecydował, że wystarczający do ratyfikacji tego traktatu jest uproszczony tryb opisany w art. 89 ustawy zasadniczej. Przewiduje on, że aktu ratyfikacji dokonuje prezydent, a parlament przyjmuje jedynie zwykłą większością ustawę, która mu na to zezwala.

Ustawę ratyfikacyjną jednogłośnie pozytywnie zaopiniowały senackie komisje spraw zagranicznych i ds. UE.

Izba w czwartek głosować będzie także nad rządową nowelą ustawy o świadczeniach rodzinnych dot. becikowego, która po środowej debacie w Senacie ponownie trafiła do senackiej komisji rodziny i polityki społecznej po tym, jak zostały do niej złożone poprawki. PiS jest przeciwko przywróceniu pierwotnej wysokości becikowego, tj. 1,2 tys.

Rządowa nowela ustawy, którą w połowie września przyjął Sejm, przewiduje wprowadzenie kryterium dochodowego przy przyznawaniu jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka. Obecnie becikowe przysługuje matce, ojcu lub opiekunowi dziecka niezależnie od dochodów i wynosi tysiąc złotych.

Według nowych przepisów, od 2013 r. becikowe ma trafiać tylko do rodzin o miesięcznych dochodach poniżej 1922 zł na osobę. Równocześnie posłowie, wbrew intencjom rządu, przewagą jednego głosu przyjęli poprawkę zgłoszoną przez Annę Bańkowską (SLD) podwyższającą becikowe do 1,2 tys. Premier Donald Tusk zapowiedział wtedy, że będzie się starał przekonać senatorów PO do tego, aby naprawili "ten błąd". W ubiegły wtorek senacka komisja rodziny i polityki społecznej zaproponowała do ustawy poprawkę przywracającą pierwotną wysokość becikowego (1 tys. zł).

Zmiana w przepisach dotyczących becikowego to realizacja postulatu z expose premiera, który zapowiadał, że będzie ono przysługiwać rodzinom o rocznych dochodach poniżej 85 tys. zł. Rządowe Centrum Legislacji zwróciło jednak uwagę, że takie rozwiązanie może być sprzeczne z konstytucyjną zasadą równości oraz sprawiedliwości społecznej - byłyby bowiem najbardziej korzystne dla rodzin wychowujących jedno dziecko.

Senatorowie głosować będą także nad prawie 40 poprawkami do nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi. Większość to poprawki techniczne, dotyczące m.in. ujednolicenia terminologii.

Zgłoszono także istotną poprawkę, która daje wykonawcy możliwość odwołania się od wykluczenia z przetargu. Poprawka ta zwiększa możliwość weryfikacji wykonawcy przez zamawiającego, a jednocześnie daje wykonawcy możliwość odwołania się, jeśli zostanie z przetargu wykluczony.

Głównym celem nowelizacji jest dostosowanie polskiego prawa do dyrektywy obronnej UE, dotyczącej zamówień publicznych m.in. na broń i amunicję, a także zamówień publicznych na szczególnie newralgiczne dostawy, roboty budowlane i usługi do celów bezpieczeństwa.

Nowe przepisy zaostrzają także sankcje wobec nierzetelnych wykonawców. Chodzi o to, by z postępowania o udzielenie zamówienia byli wykluczani ci przedsiębiorcy, którzy wyrządzili szkodę, nie wykonując zamówienia lub wykonując je nienależycie, lub zostali zobowiązani do zapłaty kary umownej. (PAP)

agy/ mok/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)