Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat za wprowadzeniem możliwości głosowania przez pełnomocnika

0
Podziel się:

Osoby niepełnosprawne i starsze, powyżej 75. roku życia, będą mogły już w
przyszłorocznych wyborach prezydenckich oraz samorządowych głosować przez pełnomocnika. Takie
rozwiązanie przewiduje poparta w czwartek przez Senat nowelizacja ordynacji wyborczych.

Osoby niepełnosprawne i starsze, powyżej 75. roku życia, będą mogły już w przyszłorocznych wyborach prezydenckich oraz samorządowych głosować przez pełnomocnika. Takie rozwiązanie przewiduje poparta w czwartek przez Senat nowelizacja ordynacji wyborczych.

W czwartkowym głosowaniu senatorowie wprowadzili poprawki, które m.in. rozszerzają zakres wyborców uprawnionych do ustanowienia pełnomocnika w głosowaniu o osoby posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie o przyznaniu renty.

Inna senacka poprawka zakłada, że osoby niepełnosprawne lub starsze nie będą musiały osobiście składać w gminie wniosku o ustanowienie pełnomocnika; taki wniosek w ich imieniu będzie mógł dostarczyć także wskazany pełnomocnik.

Za zmianami w ordynacjach: prezydenckiej, samorządowej oraz w ustawie o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta, wraz z poprawkami, głosowało 75 senatorów, 11 wstrzymało się od głosu, 2 było przeciw.

Teraz poprawkami wprowadzonymi przez senatorów zajmie się Sejm.

Z głosowania za pośrednictwem pełnomocnika, według szacunków, będzie mogło skorzystać około 3,5 mln osób. Pełnomocnikiem - według nowelizacji - będzie mogła zostać osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie co udzielający pełnomocnictwa.

Pełnomocnictwa będzie można udzielić przed wójtem, burmistrzem lub prezydentem miasta lub przed pracownikiem przez nich upoważnionym, w swoim domu. Wcześniej (do 10 dni przed wyborami) należy jednak złożyć odpowiedni wniosek do urzędu gminy w tej sprawie. Po wypełnieniu tej procedury osoba upoważniona będzie okazywać komisji wyborczej swój dowód osobisty oraz akt pełnomocnictwa.

Nowelizacja zobowiązuje wójtów, burmistrzów, prezydentów miast do utworzenia lokali wyborczych dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych we wszystkich rodzajach wyborów i referendów. Dotychczas takie lokale tworzono w wyborach do Sejmu i Senatu, do PE oraz w referendum ogólnokrajowym.

Głosowanie w szpitalach oraz zakładach pomocy społecznej za pomocą urny pomocniczej przy obecności co najmniej dwóch członków obwodowej komisji - zgodnie z nowelizacją - będzie możliwe we wszystkich rodzajach wyborów i referendów. (PAP)

agy/ ura/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)