Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Senat za zmianą przepisów dotyczących opłat komorniczych

0
Podziel się:

Wprowadzenie możliwości zwrotu dłużnikowi przez komornika opłaty za
egzekucję w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela - przewiduje
zmiana przepisów, którą we wtorek poparł Senat.

bEslFTfp

Wprowadzenie możliwości zwrotu dłużnikowi przez komornika opłaty za egzekucję w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela - przewiduje zmiana przepisów, którą we wtorek poparł Senat.

Nowelizację ustawy o komornikach sądowych i egzekucji poparło 84 senatorów, żaden nie był przeciwko, dwie osoby wstrzymały się od głosu.

Senat zaproponował do nowelizacji ustawy jedną poprawkę - przewiduje ona możliwość obciążenia wierzyciela opłatami egzekucyjnymi w przypadku niecelowego wszczęcia postępowania egzekucyjnego.

bEslFTfr

Przygotowana w Senacie nowelizacja jest dostosowaniem prawa do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

W czerwcu zeszłego roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że pobieranie opłaty od dłużnika w każdym wypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego jest niezgodne z konstytucją.

"Pobieranie opłaty egzekucyjnej w wypadku umorzenia postępowania zasadniczo jest sprzeczne z koncepcją ustawy o komornikach, która - co do zasady - wymaga uwzględnienia realnego, a nie czysto formalnie rozumianego nakładu kosztów, czasu i wysiłku komornika jako kryterium przyznania mu wynagrodzenia" - wskazał Trybunał.

W związku z orzeczeniem Trybunału w nowelizacji do jednego z artykułów ustawy dodano zdanie dające możliwość zażądania przez dłużnika zwrotu opłaty uiszczonej komornikowi. (PAP)

bEslFTfx

akw/ malk/ as/

bEslFTfS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)