Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat zgłosił poprawki do ustawy o usługach płatniczych

0
Podziel się:

Senat zgłosił w piątek kilkadziesiąt poprawek doprecyzowujących nowelizację
ustawy o usługach płatniczych. Wśród nich znalazł się zapis regulujący kwestie kar za niewykonanie
zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego.

Senat zgłosił w piątek kilkadziesiąt poprawek doprecyzowujących nowelizację ustawy o usługach płatniczych. Wśród nich znalazł się zapis regulujący kwestie kar za niewykonanie zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego.

Senat zdecydował m.in., że za niewykonanie zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego dotyczących prowadzenia działalności z naruszeniem prawa lub statutu, na członka zarządu instytucji pieniądza elektronicznego (instytucje inne niż banki, zajmujące się np. rozliczaniem płatności kartami - PAP) bezpośrednio odpowiedzialnego za stwierdzone nieprawidłowości, będzie można nałożyć karę pieniężną.

Wysokość kary nie będzie mogła przekroczyć trzykrotnego miesięcznego wynagrodzenia brutto tego członka. Senat uznał, że analogicznie będzie można karać także osoby kierujące oddziałem zagranicznej instytucji pieniądza elektronicznego, bezpośrednio odpowiedzialne za stwierdzone nieprawidłowości.

W wersji ustawy uchwalonej przez Sejm, nie było mowy o tym, że karane osoby musiałyby być "bezpośrednio odpowiedzialne" za stwierdzone naruszenia.

Senat zgłosił też m.in. poprawkę, zgodnie z którą krajowe instytucje płatnicze będą zobowiązane przechowywać dokumenty związane ze świadczeniem usług płatniczych przez okres od 5 do 10 lat od dnia ich wytworzenia lub otrzymania, a nie "co najmniej 5 lat od dnia ich wytworzenia lub otrzymania".

Przygotowana przez rząd ustawa o usługach płatniczych wdraża unijną dyrektywę z 2007 r. w sprawie usług płatniczych, tzw. PSD, która ujednolica przepisy w całej UE. Według resortu finansów ustawa jest pierwszą próbą systemowego uregulowania w Polsce zarówno usług płatniczych, jak i działalności polegającej na świadczeniu tych usług.

Zgodnie z obecnymi przepisami usługi płatnicze świadczone są jako swobodna działalność gospodarcza. Po wejściu w życie proponowanych przez rząd rozwiązań będzie to działalność regulowana, podlegająca kontroli m.in. Komisji Nadzoru Finansowego. Zdaniem resortu finansów objęcie instytucji płatniczych nadzorem KNF przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa środków powierzanych tym podmiotom.

Ustawa obejmie m.in. banki krajowe, oddziały banków zagranicznych, instytucje kredytowe i ich oddziały, SKOK-i, operatorów pocztowych i pośredników świadczących usługi płatnicze, tzw. okienka kasowe oraz nowe instytucje - biura usług płatniczych. W sumie ustawie będą podlegać 22 tys. 534 podmioty.

Zgodnie z ustawą na rynek usług finansowych będą mogli wejść nowi dostawcy: instytucje płatnicze oraz biura usług płatniczych. Instytucja taka, po otrzymaniu zezwolenia KNF albo odpowiedniego organu nadzoru jednego z państw członkowskich, będzie mogła świadczyć usługi w UE. Do usług płatniczych zaliczane będzie m.in. prowadzenie rachunku, wpłaty i wypłaty gotówki, przelewy, zlecenia. (PAP)

mmu/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)