Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senatorowie chcą, by 2014 r. był rokiem Nowaka-Jeziorańskiego, Senatu i UJ

0
Podziel się:

Propozycje ustanowienia roku 2014 Rokiem Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Rokiem
Odrodzenia Senatu w Polsce oraz Rokiem Wielkiego Jubileuszu Uniwersytetu Jagiellońskiego
przedstawili w czwartek senatorowie na posiedzeniu komisji ustawodawczej.

Propozycje ustanowienia roku 2014 Rokiem Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Rokiem Odrodzenia Senatu w Polsce oraz Rokiem Wielkiego Jubileuszu Uniwersytetu Jagiellońskiego przedstawili w czwartek senatorowie na posiedzeniu komisji ustawodawczej.

Jan Nowak Jeziorański - jak głosi projekt uchwały, który rozpatrywali podczas jego pierwszego czytania senatorowie - był w młodości odważnym, niezłomnym żołnierzem m.in. uczestnikiem powstania warszawskiego, a po drugiej wojnie światowej współtwórcą i dyrektorem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

"Jan Nowak-Jeziorański wiele razy, w momentach kluczowych, znacząco wpłynął na bieg wydarzeń w Polsce. Jako konsultant Rady Bezpieczeństwa ONZ, czy później doradca władz Stanów Zjednoczonych, miał istotny wpływ na ich politykę aktywnego wspierania +Solidarności+" - czytamy w projekcie senackiej uchwały.

Projekt przypomina też słowa Nowaka-Jeziorańskiego z 2003 r., które w ocenie senatorów dobrze ilustrują trudną lekcję patriotyzmu, która jest ważna także w dzisiejszych czasach. "To nieważne, czy Ojczyzna mi się podoba, czy nie. Z duszy jej sobie nie wyrwę..." - mówił Nowak-Jeziorański.

Senatorowie przypominają także starania Nowaka-Jeziorańskiego o zapewnienie Polsce bezpieczeństwa. Projekt głosi, że w latach dziewięćdziesiątych Nowak-Jeziorański odegrał pierwszorzędną rolę w sprawie przyjęcia Polski do NATO.

"Służba żołnierska, działalność polityczna i twórczość pisarska oraz publicystyczna postawiła Jana Nowaka-Jeziorańskiego w rzędzie wielkich wychowawców polskiego społeczeństwa" - głosi propozycja senatorów. Projekt uchwały wieńczą słowa prof. Zbigniewa Brzezińskiego o tym, że Nowak-Jeziorański łączył w sobie romantyzm z politycznym realizmem, mądrość i emocje intelektualne, pasję i osobistą lojalność. "Będzie częścią historii Polski" - powiedział Brzeziński.

Senatorowie komisji ustawodawczej przedstawili w czwartek również projekt uchwały ustanawiający rok 2014 Rokiem Odrodzenia Senatu w Polsce. "Każdy naród ma w swojej historii daty o wymiarze symbolu. Dla Polaków taką datą jest 4 czerwca 1989 roku. W tym dniu Polacy odrzucili obcy porządek komunistyczny, a narodom Europy Środkowo-Wschodniej otworzyli drogę do wolności i demokracji" - głosi projekt, który przypomina także zasługi senatorów w przywróceniu w Polsce samorządu terytorialnego.

W dyskusji senatorowie uznali, że projekt wymaga jeszcze poprawek i powołali zespół, który ma go dopracować. Wśród kilku zmian zaproponowali, by w zdaniu dotyczącym wyników wolnych wyborów do Senatu zamienić słowa o społecznym poparciu nie dla "opozycji demokratycznej, ale dla "opozycji antykomunistycznej".

Podczas pierwszego czytania senatorowie omówili także projekt uchwały ustanawiający rok 2014 Rokiem Wielkiego Jubileuszu Uniwersytetu Jagiellońskiego. W przyszłym roku uczelnia ta będzie obchodzić rocznicę 650-lecia jej powołania. Projekt przypomina, że "przez stulecia Uniwersytet był kuźnią elit, wielkim patronem i prawdziwą +Alma Mater+ dla całego polskiego szkolnictwa, zwłaszcza, gdy dzięki reformom Komisji Edukacji Narodowej stał się Szkołą Główną Koronną. "To z wydziałów Uniwersytetu rozwinął się cały szereg innych uczelni (...), a dzięki jego uczonym możliwy stał się rozwój wielu polskich ośrodków naukowych" - głosi propozycja senatorów.

W projekcie zapisano także, że obecnie na krakowskiej uczelni zdobywa wiedzę ok. 50 tys. studentów oraz pracuje ponad 540 profesorów, 730 doktorów habilitowanych i 2,6 tys. wykładowców. Uczelnia - jak głosi projekt - stara się wypełnić zalecenie jej fundatora króla Kazimierza Wielkiego: "Do tego miasta Krakowa niechaj zjeżdżają się swobodnie wszyscy mieszkańcy, nie tylko Królestwa naszego i krajów przyległych ale i inni z różnych części świata, którzy pragną nabyć tę przesławną perłę wiedzy". (PAP)

nno/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)