Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senatorowie chcą uczcić Bolesława Prusa

0
Podziel się:

Projekt uchwały, która ma uczcić przypadającą 19 maja setną rocznicę
śmierci Bolesława Prusa, przyjęła we wtorek senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu. Teraz
uchwała trafi pod obrady Senatu na jego najbliższym plenarnym posiedzeniu.

*Projekt uchwały, która ma uczcić przypadającą 19 maja setną rocznicę śmierci Bolesława Prusa, przyjęła we wtorek senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu. Teraz uchwała trafi pod obrady Senatu na jego najbliższym plenarnym posiedzeniu. *

Bolesław Prus, właściwie Aleksander Głowacki herbu Prus - polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy - urodził się 20 sierpnia 1847 w Hrubieszowie, zmarł 19 maja 1912 w Warszawie.

"W setną rocznicę śmierci Bolesława Prusa Senat RP pragnie przypomnieć obywatelom tę wyjątkową postać, oddając hołd wybitnemu patriocie, wszechstronnemu pisarzowi i dociekliwemu, odważnemu publicyście. +Faraon+, +Lalka+, +Emancypantki+ i inne powieści i nowele Bolesława Prusa, które wielokrotnie wznawiano, a niektóre przeniesiono na ekran filmowy, stały się dla pokoleń źródłem wiedzy o świecie, zawiłych procesach społeczno-politycznych, a nade wszystko - o naturze człowieka" - głosi tekst uchwały przygotowanej przez wicemarszałek Senatu Marię Pańczyk-Pozdej (PO).

"Bolesław Prus odnosząc rany w Powstaniu Styczniowym pokazał, że jest zdolny do największych ofiar dla Ojczyzny, jednak w swej twórczości i publicystyce postulował nie walkę, lecz potrzebę skutecznej pracy organicznej. Jako zwolennik mądrych kompromisów, z nadzieją witał każdy przejaw demokratyzacji stosunków politycznych, dając temu wyraz w artykułach, które ukazywały się na łamach poczytnych czasopism +Niwa+, +Kurier Warszawski+, +Nowiny+ i +Tygodnik Ilustrowany+. Krzewił kult nauki i postępu technicznego, zaś szansę ciemiężonego przez zaborców narodu widział w odradzaniu się jego sił duchowych i rozwijaniu potencjału intelektualnego" - głosi tekst uchwały.

Autorka podkreśla w niej, że felietony i reportaże Bolesława Prusa stanowią "niedościgniony wzór popularyzacji wiedzy przyrodniczej, ekonomicznej, matematycznej i socjologicznej". "Dziś, w sytuacji dość powszechnej tabloidyzacji dziennikarstwa, w warunkach braku zaufania do środków masowego przekazu, a także zaniku etosu pracy - odwoływanie się do dorobku i standardów literackich Bolesława Prusa jest ze wszech miar wskazane" - zauważa autorka tekstu uchwały.

W projekcie uchwały zaakceptowanym we wtorek przez Senacką Komisję Kultury i Środków Przekazu znalazł się postulat, aby media, szkoły, uczelnie wyższe i środowiska opiniotwórcze, przypomniały osobę Bolesława Prusa, którego dorobek "może być wzorem nie tylko dla współczesnych, ale i następnych pokoleń".

Setna rocznica śmierci Bolesława Prusa została wpisana do prestiżowego kalendarium rocznic obchodzonych w tym roku pod patronatem UNESCO. Także Warszawa - miasto, które Prus uwiecznił w swojej twórczości - uczci rocznicę jego śmierci; pisarz będzie patronem tegorocznej Nocy Muzeów w Warszawie, która odbędzie się 19 maja. (PAP)

aszw/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)