Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Serbia: Deportacja Hadżicia do Hagi możliwa w piątek po południu

0
Podziel się:

Przekazanie oskarżonego o zbrodnie wojenne byłego przywódcy Serbów
chorwackich Gorana Hadżicia trybunałowi w Hadze "jest realne" już w piątek po południu -
poinformował w czwartek jego adwokat Toma Fila. Hadżić został aresztowany w środę na północy
Serbii.

Przekazanie oskarżonego o zbrodnie wojenne byłego przywódcy Serbów chorwackich Gorana Hadżicia trybunałowi w Hadze "jest realne" już w piątek po południu - poinformował w czwartek jego adwokat Toma Fila. Hadżić został aresztowany w środę na północy Serbii.

"Goran Hadżić złożył pisemne oświadczenie, że nie będzie składał odwołania (od decyzji specjalnego sądu ds. zbrodni wojennych w Belgradzie, który uznał, że zatrzymany podlega ekstradycji - PAP) i warunki przeniesienia go do Hagi zostały spełnione. Deportacja jest realna od piątkowego popołudnia" - oświadczył Fila.

Haga jest siedzibą oenzetowskiego trybunału ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii.

Dokumenty w sprawie Hadżicia zostały przesłane do ministerstwa sprawiedliwości Serbii, gdzie powinny dotrzeć jeszcze w czwartek, a minister Sneżana Malović podpisze nakaz deportacji - wyjaśnił przedstawiciel sądu specjalnego Bruno Vekarić. Normalnie oskarżony ma trzy dni na odwołanie się od decyzji belgradzkiego sądu.

"Prawo musi wszelako dowodzić humanizmu. Goran Hadżić zostanie przeniesiony do Hagi po spotkaniach z rodziną w czwartek i piątek" - podkreślił adwokat Hadżicia. Rano Hadżicia odwiedziła w areszcie jego żona, siostra, a także syn.

Bruno Vekarić zwrócił uwagę, że przewiezienie Hadżicia do Hagi będzie zależeć od "względów bezpieczeństwa". "Sam moment deportacji bez wątpienia pozostanie nieznany aż do chwili rozpoczęcia operacji" - dodał.

53-letni Hadżić był ostatnim z listy poszukiwanych przez haski trybunał. Ciąży na nim 14 zarzutów zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości. Oskarża się go o śmierć setek chorwackich cywilów i deportację kilkudziesięciu tysięcy Chorwatów i innych nie-Serbów w czasie wojny w Chorwacji w latach 1991-1995. (PAP)

ksaj/ ap/

9436048 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)