Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Serbia ma nadzieję na status kandydata do UE w drugiej połowie 2008 roku

0
Podziel się:

(dochodzą wypowiedzi serbskiego premiera nt. daty otrzymania
statusu kandydata do UE)

(dochodzą wypowiedzi serbskiego premiera nt. daty otrzymania statusu kandydata do UE)

13.6.Bruksela (PAP/AFP) - Serbia, z którą Unia Europejska wznowiła w środę negocjacje stowarzyszeniowe, ma nadzieję, że status kandydata do UE otrzyma w drugiej połowie 2008 roku, w okresie prezydencji francuskiej - poinformował przebywający w Brukseli premier Bożidar Djelić.

Dodał, że spotka się jeszcze w tym tygodniu w Luksemburgu z nowym ministrem spraw zagranicznych Francji Bernardem Kouchnerem, a pod koniec roku francuski minister uda się z wizytą do Belgradu.

Premier Djelić powiedział, że drugim celem Serbii jest integracja w 2008 roku ze strefą Schengen, jednak przyznał, że wejście do bezwizowego obszaru europejskiego będzie w tym terminie "bardzo trudne".

Unijny komisarz do spraw rozszerzenia Olli Rehn podczas środowych rozmów z Djeliciem w sprawie Porozumienia o Stabilizacji i Stowarzyszeniu nie wymienił żadnej konkretnej daty dotyczącej uzyskania przez Serbię statusu kandydata do członkostwa w UE.

UE wznowiła rozmowy z Serbią, które zostały zawieszone w maju ubiegłego roku, gdy Belgrad nie dotrzymał wyznaczonego terminu przekazania haskiemu trybunałowi oskarżonego o zbrodnie wojenne generała Ratko Mladicia, byłego dowódcy Serbów bośniackich.

Co prawda Mladić wciąż pozostaje na wolności, lecz haskiemu trybunałowi przekazano podejrzanego o zbrodnie wojenne generała sił zbrojnych Serbów bośniackich Zdravko Tolimira. Tolimir był bliskim współpracownikiem Mladicia. Na liście poszukiwanych przez ONZ-owski trybunał haski zajmował trzecie miejsce po Mladiciu i Radovanie Karadżiciu, politycznym przywódcy Serbów bośniackich z czasów wojny na Bałkanach.

Naczelna prokurator trybunału haskiego Carla del Ponte powiedziała, że rząd serbski wyraził "prawdziwą wolę polityczną" zatrzymania wszystkich zbrodniarzy wojennych.

Premier Serbii Vojislav Kosztunica, który z zadowoleniem powitał w środę wznowienie rozmów UE z Belgradem, zaapelował jednocześnie do Unii, by - tak jak Serbia chce przestrzegać unijnych standardów - i Unia respektowała integralność terytorialną Serbii, której częścią jest Kosowo.

Unia Europejska, tak jak USA, popiera opracowany przez wysłannika ONZ Marttiego Ahtisaariego plan dla Kosowa, który przewiduje przyznanie tej prowincji Serbii kontrolowanej niepodległości.

Serbia i jej sojusznik - dysponująca prawem weta w Radzie Bezpieczeństwa Rosja są zdecydowanie przeciwne realizacji planu Ahtisaariego. (PAP)

jo/ mmp/ mc/

6075

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)