Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Serbia: Parlament debatuje nad ratyfikacją umowy stowarzyszeniowej z UE

0
Podziel się:

Serbski parlament rozpoczął w środę debatę
nad ratyfikacją porozumienia o stowarzyszeniu Serbii z UE.

Serbski parlament rozpoczął w środę debatę nad ratyfikacją porozumienia o stowarzyszeniu Serbii z UE.

Wicepremier Bożidar Delić przedstawił deputowanym w imieniu rządu Umowę o Stabilizacji i Stowarzyszeniu z Unią Europejską. Dokument został podpisany w kwietniu przez przedstawicieli krajów członkowskich Unii i rząd Serbii. Jest on pierwszym krokiem do rozpoczęcia negocjacji na temat przystąpienia Serbii do struktur unijnych.

Wicepremier Delić wezwał parlamentarzystów do ratyfikowania umowy, gdyż ma ona przyspieszyć rozwój serbskiej gospodarki. Według niego jest to "jedno z najważniejszych dla Serbii porozumień", które "po tylu przegranych bitwach zmieni Serbię w zwycięzcę".

Ratyfikacja dokumentu spotkała się ze sprzeciwem nacjonalistów serbskich, ponieważ UE poparła niepodległość byłej serbskiej prowincji Kosowa.

Dlatego parlament Serbii przyjął w środę rezolucję, w której oznajmił, że "rozumie i akceptuje ducha Umowy o Stabilizacji i Stowarzyszeniu z Unią Europejską, a także przyjmuje do wiadomości, że jest ona zgodna z polityką rządu w sprawie Kosowa". Równocześnie parlament zapewnił, że nigdy nie uzna niepodległości Kosowa.

"Unia Europejska i Kosowo to dwie oddzielne kwestie. Dzisiejsza rezolucja to czytelny znak, że Serbia nigdy nie uzna niepodległości Kosowa" - powiedział wicepremier Delić.

Serbscy parlamentarzyści będą musieli teraz wypracować nowy model polityki równoważącej aspiracje kraju do członkostwa w Unii Europejskiej z własnym twardym stanowiskiem na temat niepodległości Kosowa.

W środę serbski prezydent Boris Tadić i premier Mirko Cvetković udali się do Brukseli na rozmowy w sprawie przyspieszenie procesu przyjmowania ich kraju do UE. Udało im się uzyskać zapowiedź przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso, że w 2009 roku Serbia może uzyskać status kraju kandydującego do UE. (PAP)

keb/ ap/

2411

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)