Notowania

wiadomości
22.04.2011 14:11

Serbia: Tadić przestrzega przed rewanżyzmem po wyroku na Gotovinę

Prezydent Serbii Boris Tadić przestrzegł przed rewanżyzmem, który mógłby zagrozić chorwackim Serbom po niedawny wyroku haskiego trybunału ds. zbrodni wojennych w b. Jugosławii, skazującym chorwackiego gen. Ante Gotovinę, i zaapelował o regionalne pojednanie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezydent Serbii Boris Tadić przestrzegł przed rewanżyzmem, który mógłby zagrozić chorwackim Serbom po niedawny wyroku haskiego trybunału ds. zbrodni wojennych w b. Jugosławii, skazującym chorwackiego gen. Ante Gotovinę, i zaapelował o regionalne pojednanie.

"Nie ma miejsca na niczyje triumfowanie. Nie do przyjęcia i niedopuszczalny jest jakikolwiek rewanżyzm, który mógłby zagrozić bezpieczeństwu Serbów w Chorwacji. Mam szczerą nadzieję, że do tego nie dojdzie" - powiedział Tadić dziennikowi "Blic". Omówienie wywiadu ukazało się w piątek.

Tadić mówił o konieczności pojednania krajów regionu. "Musimy zrobić wszystko, co możliwe, by utrwalać dobrosąsiedzkie stosunki" - podkreślał.

"Wszyscy musimy zapewnić swoim dzieciom przyszłość, w której powtórzenie naszej tragicznej historii będzie absolutnie nie do pomyślenia i niemożliwe" - mówił.

"Konfrontacja z przeszłością to bolesna konieczność narodów byłej Jugosławii (...). Nieuniknione są także procesy, w których wyniku skazywani na odpowiednie kary są sprawcy poważnych zbrodni" - wskazywał serbski prezydent.

Tadić podkreślił, że Serbowie zaakceptowali tę zasadę. Przypomniał, że "wydali trybunałowi haskiemu już 44 oskarżonych i intensywnie poszukują pozostałej dwójki: Mladicia i Hadżicia". Gen. Ratko Mladić, dowódca Serbów bośniackich w czasie wojny na Bałkanach, i Goran Hadżić, wojenny "prezydent" Serbów chorwackich, oskarżeni o zbrodnie wojenne, znajdują się na czele listy poszukiwanych przez ONZ-owski trybunał.

Trybunał haski wydał w zeszły piątek wyroki na dwóch chorwackich generałów za ich rolę w wojnie w latach 1991-1995. Gotovina został skazany na 24 lata, a Mladen Markacz na 18 lat więzienia za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości dokonane na Serbach w 1995 roku. Trzeci oskarżony, b. generał Ivan Czermak, został uniewinniony.

Proces trzech generałów, który rozpoczął się 11 marca 2008 roku, miał związek z czystkami etnicznymi dokonywanymi na Serbach pod koniec wojny w 1995 r., w czasie operacji "Burza". Chorwacja odzyskała w jej wyniku swoje terytoria, na których zamieszkujący je Serbowie proklamowali samozwańczą Republikę Serbskiej Krajiny.

W następstwie operacji "Burza" ("Oluja"), którą dowodził Gotovina, 324 Serbów zostało zabitych, a ok. 90 tysięcy wypędzonych z Krajiny.

Rocznica zdobycia przez wojska chorwackiej Kninu, stolicy Republiki Serbskiej Krainy, to w Chorwacji święto narodowe, obchodzone 5 sierpnia jako Dzień Zwycięstwa.(PAP)

jhp/ kar/

8838269 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz