Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Serbski premier zachęca Serbów w Kosowie do udziału w wyborach lokalnych

0
Podziel się

Premier Serbii Ivica Daczić oświadczył w sobotę, że Serbowie w Kosowie
powinni głosować w mających się odbyć wkrótce wyborach lokalnych, by móc chronić swe interesy w tym
kraju. 90 proc. ludności Kosowa stanowią Albańczycy.

bEpWixFN

Premier Serbii Ivica Daczić oświadczył w sobotę, że Serbowie w Kosowie powinni głosować w mających się odbyć wkrótce wyborach lokalnych, by móc chronić swe interesy w tym kraju. 90 proc. ludności Kosowa stanowią Albańczycy.

Na 3 listopada w Kosowie, które z serbskiej prowincji stało się w roku 2008 niepodległym państwem, zaplanowano wybory lokalne - po raz pierwszy na całym terytorium, czyli także w części północnej zamieszkanej przez Serbów.

Sobotnia wizyta serbskiego premiera w Graczanicy, serbskiej enklawie w Kosowie, przypadła na czas ożywionej kampanii przedwyborczej.

bEpWixFP

50 tysięcy Serbów mieszkających w północnym Kosowie od początku powstania nowego państwa odrzucało zwierzchność władz w Prisztinie, a także kosowskiego systemu prawnego i wymiaru sprawiedliwości. Od końca wojny z lat 1998-1999 żyli oni w prawnej próżni, a zamieszkana przez nich enklawa działała faktycznie jako część państwa serbskiego.

W lipcu premierzy Serbii i Kosowa, Ivica Daczić i Hashim Thaci, uzgodnili, że uczynią wszystko co w ich mocy, by głosowanie w listopadzie przebiegło w jak najlepszych warunkach. (PAP)

mmp/ ap/

14845707 arch.

bEpWixGq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)