Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Seremet podtrzymuje zastrzeżenia wobec projektu Prawa o prokuraturze

0
Podziel się:

Prokurator generalny Andrzej Seremet podtrzymał swoje zastrzeżenia do
projektu nowego Prawa o prokuraturze. Jego wątpliwości nadal związane są z koncepcją
przygotowywania przez rząd "zasadniczych kierunków polityki karnej".

Prokurator generalny Andrzej Seremet podtrzymał swoje zastrzeżenia do projektu nowego Prawa o prokuraturze. Jego wątpliwości nadal związane są z koncepcją przygotowywania przez rząd "zasadniczych kierunków polityki karnej".

W opublikowanej w środę opinii Seremet wskazał, że propozycje zawierają "niedostatki legislacyjne" i wymagają dalszych prac.

Na początku lutego projekt Prawa o prokuraturze po konsultacjach trafił do rządu, teraz ma się nim zająć Komitet Stały Rady Ministrów. Równolegle przygotowywany jest projekt innej ustawy - zawierającej przepisy wprowadzające Prawo o prokuraturze.

"Liczne, budzące kontrowersje, propozycje zawarte w projektach oraz zauważane niedostatki legislacyjne wyraźnie wskazują na potrzebę dalszej pracy nad projektami" - podkreślono w sporządzonej w końcu stycznia opinii zamieszczonej obecnie na stronie internetowej PG.

Według prokuratora generalnego z zadowoleniem należy przyjąć uwzględnienie niektórych uwag zgłoszonych do poprzednich wersji projektu. Ostatnie modyfikacje wprowadzone zostały w styczniu. "Podtrzymuję dotychczasowe zastrzeżenia natury zasadniczej do koncepcji przedstawionego projektu dotyczącej modelu i pozycji prokuratury w systemie organów działających w obszarze wymiaru sprawiedliwości" - zaznaczył jednocześnie Seremet.

Już latem zeszłego roku PG zaznaczała, że "niezrozumiałe i błędne z punktu widzenia systematyki prawa jest zamieszczenie tego typu działania Rady Ministrów w ustawie o prokuraturze".

Przygotowany przez resort sprawiedliwości projekt zawiera zobowiązanie ministra sprawiedliwości do opracowania - w porozumieniu z MSW - założeń zasadniczych kierunków polityki karnej, które następnie - po zaopiniowaniu przez PG - byłyby przyjmowane przez rząd. Określone przez rząd kierunki nie byłyby wiążące dla PG, ale prokurator generalny, składając coroczne sprawozdanie z działalności prokuratury, odnosiłby się do przyjętych przez rząd kierunków.

W propozycji nowych przepisów przewidziano m.in. obowiązek składania przez prokuratora generalnego corocznego sprawozdania nie tylko premierowi, ale także Sejmowi. Nad tym sprawozdaniem ma toczyć się później debata.

W projekcie zaplanowano także m.in. likwidację prokuratur wojskowych i włączenie ich struktur do prokuratur powszechnych. We wrześniu zeszłego roku zdecydowano o dodaniu do projektu ustawy nowych elementów. Chodziło m.in. o likwidację Krajowej Rady Prokuratury.

Zdaniem Seremeta oba projekty - Prawo o prokuraturze i zawierający regulacje wprowadzające - wymagają "bezwzględnie szczegółowego przeglądu o charakterze techniczno-legislacyjnym". "Ewentualne przyjęcie projektów przez Komitet Stały RM w obecnym ich kształcie, chociaż przesądzi o istotnych ich rozwiązaniach, nie wykluczy możliwości wprowadzania licznych korekt redakcyjnych, chociażby przy opracowywaniu projektu przez Rządowe Centrum Legislacji" - wskazała Prokuratura Generalna.

Nowy akt prawny ma być zatytułowany Prawo o prokuraturze, na wzór innych ustaw odnoszących się do wymiaru sprawiedliwości, np. Prawa o ustroju sądów powszechnych czy Prawa o adwokaturze. Projektowane przepisy mają zastąpić dotychczasową - pochodzącą z 1985 r. i wielokrotnie nowelizowaną - ustawę o prokuraturze. Zmiany miałyby wejść w życie od początku 2014 r. (PAP)

mja/ itm/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)