Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SGWP: do Mali pojadą głównie logistycy ze znajomością francuskiego

0
Podziel się:

Przygotowania do wysłania polskiego kontyngentu do Mali są na ukończeniu, w
większości będą to instruktorzy logistyczni, jednym z kryteriów jest znajomość języka francuskiego
- powiedział rzecznik Sztabu Generalnego WP płk Tomasz Szulejko.

Przygotowania do wysłania polskiego kontyngentu do Mali są na ukończeniu, w większości będą to instruktorzy logistyczni, jednym z kryteriów jest znajomość języka francuskiego - powiedział rzecznik Sztabu Generalnego WP płk Tomasz Szulejko.

"Przygotowania do misji szkoleniowej Unii Europejskiej weszły w ostatnią fazę. Kontyngent jest formowany. Będzie to 20 żołnierzy, którzy zajmą się przede wszystkim szkoleniem żołnierzy malijskich" - powiedział Szulejko.

W sobotę kontyngent osiągnął wstępną gotowość operacyjną. Do Mali żołnierze udadzą się na przełomie lutego i marca. Misja ma trwać 15 miesięcy, będzie realizowana w trzech pięciomiesięcznych zmianach. Celem operacji jest przygotowanie armii malijskiej do samodzielnego działania. Rzecznik przypomniał, że polscy żołnierze nie będą się angażować w działania bojowe.

"Personel będzie się składał głównie z instruktorów-logistyków, w skład kontyngentu wejdą także żołnierze zajmujący się koordynacją załadunku i rozładunku oraz transportu powietrznego w rejonie operacji oraz żołnierze do ochrony kwater i baz" - dodał Szulejko.

"Żołnierze muszą być przygotowani mentalnie i organizacyjnie; muszą spełniać kryteria zdrowotne, przejść cykl szczepień, szkoleniowcy powinni też posługiwać się językiem francuskim" - wyliczył Szulejko wymagania stawiane kandydatom.

Polski kontyngent będzie składał się z 10 instruktorów logistycznych stacjonujących w obozie szkoleniowym w Koulikoro, czterech żołnierzy przy dowództwie misji w Bamako - będą oni odpowiadać za załadunek i rozładunek transportu powietrznego; czterech specjalistów rozminowania do ochrony kwater oraz dwóch żołnierzy do zabezpieczenia bieżącej działalności kontyngentu.

Wejdzie on w skład misji szkoleniowej EUTM, powołanej przez Unię Europejską w połowie stycznia. Obecnie w Mali trwa operacja sił francuskich pod kryptonimem Serval. O interwencję zbrojną w północnej części kraju zajętej przez islamistów prezydent Mali wystąpił we wrześniu ub. roku do Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS). Plan misji AFISMA (African Led International Support Mission in Africa) zatwierdzony w listopadzie przez RB ONZ przewiduje interwencję sił liczących do 5,5 tys. żołnierzy.

8 lutego postanowienie o wysłaniu polskiego kontyngentu do misji szkoleniowej UE podpisał prezydent Bronisław Komorowski. W czwartek odpowiednie postanowienie podpisał minister obrony Tomasz Siemoniak. W misji UE ma wziąć udział ok. 500 żołnierzy - 200 instruktorów, 70 osób w dowództwie oraz ok. 200-osobowe siły ochrony. Koszt misji oszacowano na 12,3 mln euro. Funkcjonowanie polskiego kontyngentu ma kosztować ok. 5,8 mln, te koszty będą pokryte z budżetu MON. (PAP)

brw/ bno/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)