Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Siedlce: Budynek zakładu fotograficznego w rejestrze zabytków

0
Podziel się:

Pod ochroną Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków znalazł się
budynek w Siedlcach przy ul. Sienkiewicza 33, w którym przed wojną mieścił się zakład fotograficzny
Adolfa Gancwola-Ganiewskiego. Studio należało do niego od roku 1885.

Pod ochroną Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków znalazł się budynek w Siedlcach przy ul. Sienkiewicza 33, w którym przed wojną mieścił się zakład fotograficzny Adolfa Gancwola-Ganiewskiego. Studio należało do niego od roku 1885.

Informację o wpisaniu budynku na listę obiektów chronionych podała Monika Dziekan, rzeczniczka Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

"Obiekt może zostać wpisany do rejestru zabytków ze względu na jego wartość naukową, historyczną bądź kulturową. Budynek, w którym znajdowało się studio Gancwola - Ganiewskiego, znalazł się w rejestrze z uwagi na jego walory historyczne" - powiedziała w piątek PAP Dziekan.

W budynku, znajdującym się przed wojną przy ul. Ogrodowej 29, dziś przy ulicy Sienkiewicza 33, do roku 1952 zakład fotograficzny prowadzili uczniowie Gancwola-Ganiewskiego: Ludmiła i Wacław Rudeccy.

Do obecnych czasów - jak informuje Dziekan - zachował tylko budynek mieszkalny, należący do prywatnego właściciela. Znajdująca się w podwórku posesji ciemnia, w której fotograf wywoływał swoje zdjęcia, nie przetrwała do dzisiaj.

Adolf Gancwol (w 1928 r. zmienił nazwisko na Gancwol-Ganiewski)urodził się w 1870 r., w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Zginął w roku 1942, w hitlerowskim obozie koncentracyjnym w Treblince.

Był fotografem i społecznikiem. Setkami swoich zdjęć dokumentował historię Siedlec, Podlasia i Lubelszczyzny. Fotografował ważne uroczystości, architekturę Siedlec i mieszkańców miasta - Polaków, Żydów, Rosjan, Niemców. Robił fotografie uczniom siedleckich szkół, policjantom, żołnierzom i strażakom.

Gancwol-Ganiewski był również aktywnym uczestnikiem życia miejskiego ówczesnych Siedlec. Był członkiem Siedleckiego Towarzystwa Wzajemnego Kredytu i kierownikiem kina letniego. Wspomagał finansowo najzdolniejszych uczniów siedleckich szkół, a jako kierownik kina pozwalał młodzieży na darmowy udział w seansach filmowych.

Spośród prac Gancwola-Ganiewskiego, do czasów współczesnych przetrwało ponad 900 szklanych negatywów, które obecnie znajdują się w zbiorach Muzeum Regionalnego w Siedlcach. Nie zachowały się fotografie wykonane po roku 1940, wykonane na taśmie celuloidowej.

O życiu słynnego siedleckiego fotografa opowiada nakręcony w 1993 r. film biograficzny w reżyserii Mariusza Malca pt. "Gancwol fotograf". (PAP)

maz/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.