Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Siedmiu kandydatów na prezydenta Olsztyna

0
Podziel się:

Siedem osób rywalizuje w wyborach na prezydenta Olsztyna. Wśród kandydatów
jest aktualny prezydent i wiceprezydent oraz dwa byli prezydenci.

Siedem osób rywalizuje w wyborach na prezydenta Olsztyna. Wśród kandydatów jest aktualny prezydent i wiceprezydent oraz dwa byli prezydenci.

O reelekcję stara się obecny prezydent 56-letni Piotr Grzymowicz. Ma on własny komitet wyborczy, ale - podobnie jak w wygranych przedterminowych wyborach w 2009 roku - otrzymał poparcie PSL. Grzymowicz jest doktorem nauk technicznych. Hasło jego kampanii to "Olsztyn przyspiesza". Prezydent nie ogłosił jeszcze, czy weźmie urlop w ratuszu na czas kampanii wyborczej

Platforma Obywatelska wystawiła w wyborach obecnego posła, wykładowcę akademickiego 53-letniego Janusz Cichonia. Jeszcze jako polityk Unii Wolności był on wiceprezydentem, a następnie - w latach 1998-2001 - prezydentem Olsztyna. Jego hasłami wyborczymi są "Olsztyn polskim Sztokholmem" oraz "Patrzę w przyszłość - widzę Olsztyn".

Obecny wiceprezydent miasta 50-letni Jerzy Szmit jest kandydatem Prawa i Sprawiedliwości. Jest on szefem olsztyńskich struktur tej partii i byłym senatorem. W kampanii zamierza podejmować sprawy szkolnictwa, opieki przedszkolnej i pomocy społecznej dla starszych ludzi oraz wychowania patriotycznego młodzieży.

W wyborach wystartuje także 60-letni Jerzy Małkowski, były prezydent Olsztyna, odwołany w wyniku tzw. seksafery w ratuszu w 2008 roku, popierany obecnie przez własny komitet. Przeciwko Małkowskiemu nadal toczy się śledztwo pod zarzutem molestowania urzędniczek i gwałtu na jednej z nich. Hasłami jego kampanii są: "Przede wszystkim Olsztyn" oraz "Żeby ludzi łączyć, nie dzielić".

Najmłodszym kandydatem jest 34-letni Marcin Kulasek, działacz Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Jest on doktorem nauk o żywności i pracownikiem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W kampanii obiecuje poprawę opieki zdrowotnej w mieście, budowę przedszkoli i zmniejszenie bezrobocia.

Kandydatem komitetu wyborczego Zielony Olsztyn - Młodzi Socjaliści został 58-letni Ryszard Prątkowski - działacz alterglobalistyczny, związkowiec i miłośnik turystyki rowerowej. Zamierza on stworzyć lewicową alternatywę dla wyborców i reprezentować interesy pracowników najemnych.

Komitet Wyborczy Wspólnota Samorządowa Prawicy zarejestrował w piątek 68-letniego Jana Kucharskiego, emerytowanego profesora nauk weterynaryjnych. Kandydat na prezydenta - związany z Prawicą Rzeczypospolitej - zapowiedział, że chciałby "odbudować w Olsztynie przemysł", zmniejszyć bezrobocie i poprawić komunikację miejską.(PAP)

mbo/ mok/ jra/

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)