Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zasiłek
16.07.2009 17:13

Siemoniak: powodzianom wypłacono już ponad 30 mln zł zasiłków

Na wypłatę zasiłków celowych dla osób poszkodowanych w czerwcowej powodzi przeznaczono jak dotąd ponad 30 mln zł. Dotyczy to ok. 7,8 tys. rodzin - powiedział w czwartek wiceminister SWiA Tomasz Siemoniak na posiedzeniu sejmowej komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Na wypłatę zasiłków celowych dla osób poszkodowanych w czerwcowej powodzi przeznaczono jak dotąd ponad 30 mln zł. Dotyczy to ok. 7,8 tys. rodzin - powiedział w czwartek wiceminister SWiA Tomasz Siemoniak na posiedzeniu sejmowej komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Z tej kwoty najwięcej - 12 mln zł - trafiło do województwa małopolskiego, 8,4 mln zł - do podkarpackiego, 5,7 mln zł - dolnośląskiego, 3,1 mln zł - śląskiego i ok. 1 mln zł - opolskiego.

Siemoniak dodał, że gminne ośrodki pomocy społecznej w województwach dotkniętych przez powódź wypłaciły 8,8 mln zł zasiłków dla 2,5 tys. rodzin. "W dalszym ciągu trwają prace związane z określeniem strat w gospodarstwach domowych i wypłatą zasiłków" - powiedział wiceminister.

Na odbudowę infrastruktury przyznano promesy dla ponad 120 podmiotów samorządu terytorialnego, na kwotę 86 mln zł. "W wielu przypadkach minister odstąpił od zasady, że na likwidację szkód przekazuje 80 proc. środków i zostało przekazane 100 proc." - powiedział Siemoniak.

W pozostałych województwach - małopolskim, śląskim i opolskim - trwa szacowanie strat; dotacje będą przyznane niezwłocznie po ukończeniu tego szacowania - dodał.

"Obecnie w MSWiA trwają prace nad przygotowaniem projektu rozporządzenia w sprawie określenia gmin i miejscowości w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu" - mówił Siemoniak.

Wiceminister przypomniał, że samorządy mogą zwracać się do resortu edukacji z wnioskami o zwiększenie subwencji oświatowej na odbudowę zniszczonych szkół.

Na zorganizowanie wypoczynku ponad 1 tys. dzieci przeznaczono 1,4 mln zł. "Obecnie na koloniach przebywa około 800 dzieci. Po zakończeniu tych turnusów będą organizowane kolejne" - zapewnił Siemoniak.

W ciągu pierwszego tygodnia na obszarach objętych powodzią straż pożarna interweniowała ponad 10 tys. razy; każdego dnia w te działania zaangażowanych było ponad 7 tys. strażaków oraz 1500 pojazdów ratowniczych. Na obszarach objętych powodzią strażacy, policjanci oraz żołnierze skupili się na ostrzeganiu i ewakuacji ludności, wzmacnianiu wałów przeciwpowodziowych, wypompowywaniu wody z zalanych budynków oraz usuwaniu powalonych gałęzi i konarów drzew.(PAP)

gdy/ wkr/ gma/

Tagi: zasiłek, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz