Notowania

wybory prezydenckie
13.12.2009 11:58

Siergiej Bagapsz zwyciężył w wyborach prezydenckich w Abchazji

# wyniki innych kandydatów,frekwencja #

Podziel się
Dodaj komentarz

# wyniki innych kandydatów,frekwencja #

13.12. Suchumi (PAP/ITAR-TASS) - Siergiej Bagapsz, dotychczasowy prezydent Abchazji, separatystycznej prowincji Gruzji, zwyciężył w sobotnich wyborach - poinformowała wstępnie w niedzielę Centralna Komisja Wyborcza (CKW). Według wstępnych danych Bagapsz zdobył 59,37 procent głosów. Oficjalne wyniki mają być podane w ciągu dwóch dni.

Główny rywal Bagapsza - były wiceprezydent Raul Chadżimba zdobył 15,4 procent, szef państwowej firmy żeglugowej Zaur Ardzinba - 10,6 proc., były deputowany i biznesmen Biesłan Butba - 7,9 procent, a naukowiec Witalij Bganba - 1,5 procent.

Frekwencja wyborcza wyniosła 73,4 proc. Podczas poprzednich wyborów prezydenckich (2005) była niższa - 63 procent, a parlamentarnych (2007) - 51 procent.

Wybory, odbywające się niewiele ponad rok od uznania abchaskiej niepodległości przez Moskwę, zostały potępione w Tbilisi jako "farsa".

Leżąca na Kaukazie Południowym nad Morzem Czarnym, w północno-zachodniej Gruzji, Abchazja liczy ok. 8,6 tys. km2 i (według danych z 2003 roku) ok. 250 tys. mieszkańców, z których ponad 90 proc. ma paszporty rosyjskie. Gospodarczo Abchazja związana jest z Rosją.

26 sierpnia 2008 roku, po wojnie z Gruzją o Osetię Południową, Rosja uznała niepodległość Abchazji i Osetii Południowej. W ślad za nią poszły jedynie Nikaragua i Wenezuela. Pozostałe państwa uznają przynależność obu regionów do Gruzji.

W latach 1931-91 Abchazja posiadała autonomię w ramach Gruzińskiej Republiki Radzieckiej. Po rozpadzie ZSRR, w 1992 roku ogłosiła niezależność od Gruzji i stoczyła z nią wojnę - jak ocenia większość obserwatorów, przy wsparciu Rosji. Kilka tysięcy ludzi zginęło, Abchazję opuściło ok. 250 tys. etnicznych Gruzinów.

Od 1994 roku stacjonowały w niej rosyjskie siły pokojowe. Kolejne próby odnowienia zaufania między Tbilisi a Suchumi nie powiodły się; Abchazja tworzyła własne instytucje quasi-państwowe. W 1999 roku ogłosiła niepodległość. W 2003 roku prezydentem Gruzji został Micheil Saakaszwili, który zapowiedział reintegrację kraju.

Ogłoszenie niepodległości przez Kosowo w lutym 2008 roku podsyciło niepodległościowe roszczenia Abchazji i Osetii Południowej. W marcu Rosja zniosła obowiązujące wcześniej ograniczenia w kontaktach z oboma regionami. W sierpniu próba zbrojnego odzyskania przez Tbilisi Osetii Południowej wywołała zbrojną ingerencję Rosji. (PAP)

jo/ pad/

5306647 arch.

Tagi: wybory prezydenckie, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz