Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sierpień 80 zawiesił uczestnictwo w górniczym zespole trójstronnym

0
Podziel się:

Związek zawodowy Sierpień 80 zawiesił w środę swoje uczestnictwo w pracach
zespołu trójstronnego ds. bezpieczeństwa socjalnego górników. We wtorek taką samą decyzję podjęła
górnicza Solidarność. Związkowcy uważają, że prowadzony na forum zespołu dialog społeczny jest
pozorowany.

Związek zawodowy Sierpień 80 zawiesił w środę swoje uczestnictwo w pracach zespołu trójstronnego ds. bezpieczeństwa socjalnego górników. We wtorek taką samą decyzję podjęła górnicza Solidarność. Związkowcy uważają, że prowadzony na forum zespołu dialog społeczny jest pozorowany.

"Zawieszenie to jest bezterminowe i trwać będzie dopóki podtrzymywana będzie fikcja dialogu kreowana przez Ministerstwo Gospodarki i władze spółek węglowych" - napisali w środowym liście do wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka lider Sierpnia 80 Bogusław Ziętek i szef zespołu górniczego związku Przemysław Skupin.

Zespół trójstronny to odpowiednik komisji trójstronnej, stworzony jako stałe forum rozmów o problemach górnictwa. W jego skład, oprócz związkowców, wchodzą przedstawiciele pracodawców oraz rządu: wiceministrowie gospodarki, pracy, finansów i skarbu.

Związkowcy zarzucają stronie rządowej i pracodawcom, że ustalenia zespołu nie mają żadnego faktycznego znaczenia. "Dialog (...) został zastąpiony przez narzucanie własnego zdania i pozorowanie rozmów przez stronę rządową z jednej strony, a z drugiej strony przez arogancję i butę uprawianą przez prezesów górniczych pracodawców" - głosi stanowisko Sierpnia 80.

Związki oczekują od strony rządowej m.in. "rzetelnej oceny działalności zarządów i rad nadzorczych spółek węglowych" oraz "rozpoczęcia ze stroną społeczną prac nad opracowaniem programu dla przyszłości branży górniczej, gwarantującego środki na inwestycje, rozwój nowych technologii i ochronę rynku". Domagają się również odblokowania przyjęć do pracy w kopalniach, realnego wzrostu wynagrodzeń oraz działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa pracy w górnictwie i wyeliminowania patrologii w tej branży.

We wtorek z prac zespołu wycofała się górnicza Solidarność. Jej szef Dominik Kolorz zapowiedział, że związek będzie zabiegał o bezpośrednie dwustronne rozmowy ze stroną rządową i pracodawcami. Przede wszystkim związkowcom zależy na spotkaniu z wicepremierem Pawlakiem. (PAP)

mab/ pad/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)