Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sikorski i Steinmeier udają się w środę na Ukrainę

0
Podziel się:

Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec - Radosław Sikorski i Frank-Walter
Steinmeier udadzą się wspólnie w środę rano z wizytą do Kijowa, której celem jest wsparcie
europejskich aspiracji Ukrainy - poinformował we wtorek PAP rzecznik MSZ Piotr Paszkowski.

*Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec - Radosław Sikorski i Frank-Walter Steinmeier udadzą się wspólnie w środę rano z wizytą do Kijowa, której celem jest wsparcie europejskich aspiracji Ukrainy - poinformował we wtorek PAP rzecznik MSZ Piotr Paszkowski. *

Sikorski i Steinmeier polecą do Kijowa samolotem kanclerskim. W drodze do ukraińskiej stolicy szef niemieckiego MSZ wyląduje na warszawskim lotnisku Okęcie, aby zabrać na pokład polską delegację.

Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec spotkają się w Kijowie m.in. z prezydentem Wiktorem Juszczenką, premier Julią Tymoszenko, liderem pro-rosyjskiej Partii Regionów Wiktorem Janukowyczem, przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Wołodymyrem Łytwynem oraz ukraińskim deputowanym Arsenijem Jaceniukiem.

Rozmowy mają dotyczyć szczególnie konsekwencji światowego kryzysu gospodarczego i finansowego oraz sporów politycznych na Ukrainie, które utrudniają walkę z recesją. "To jest nasz wspólny, polsko-niemiecki gest solidarności wobec europejskich aspiracji Ukrainy w tym trudnym dla niej czasie, zarówno pod względem gospodarczym, jak i politycznym. Chcemy przekazać mocny polityczny sygnał, że Ukraina ma przyjaciół w Europie, ale także chcemy dać praktyczny wyraz tym naszym zachętom" - mówił Sikorski, informując dziennikarzy o planowanej wizycie.

Jak powiedział PAP Paszkowski, pobyt szefów dyplomacji Polski i Niemiec na Ukrainie ma być nawiązaniem do wizyty, którą w 2005 r. po "pomarańczowej rewolucji" złożyli w Kijowie ówcześni ministrowie SZ Polski i Niemiec: Adam Daniel Rotfeld i Joschka Fisher.

"W ten sposób jutrzejsza wizyta zamyka pewien cykl otwarty poprzez poprzednią wizytę. Ten bilans czterech lat zawiera wiele rzeczy pozytywnych, ale pojawiło się także niemało zjawisk negatywnych i kryzysowych" - powiedział rzecznik. Jak mówił, okres po "pomarańczowej rewolucji" należy zastąpić dochodzeniem tego kraju do "standardów europejskich".

Podkreślił, że istotnym narzędziem, które pozwoli Ukrainie stopniowo włączać się w procesy integracyjne, jest Partnerstwo Wschodnie. Sikorski i Steinmeier będą w środę zachęcać ukraińskich polityków do aktywnego uczestnictwa w Partnerstwie.

Według Paszkowskiego, obaj szefowie dyplomacji będą szczególnie zainteresowani stanowiskiem polityków Ukrainy ws. postępu modernizacji oraz demokratyzacji tego kraju po najbliższych wyborach prezydenckich i parlamentarnych. Dodał, że w miarę dalszego rozwoju tych przemian, Polska i Niemcy będą zachęcać UE do wsparcia Ukrainy w jej wysiłku.

W kwietniu tego roku Sikorski i Steinmeier wystosowali list do czeskiego przewodnictwa UE z propozycją wysłania do Kijowa unijnej misji, która spróbowałaby pogodzić zwaśnione obozy polityczne.

Obaj zaznaczyli w tym dokumencie, że kroki mające na celu ustabilizowanie ukraińskiej gospodarki, mogą być skuteczne wtedy, gdy będą się cieszyć "przynajmniej elementarnym konsensusem wśród ukraińskich przywódców". Dlatego - argumentują - UE powinna zaangażować się w przezwyciężenie kryzysu politycznego między obozami prezydenta Wiktora Juszczenki i premier Julii Tymoszenko i wysłać do Kijowa specjalną misję.

Inicjatywa obu ministrów spotkała się z poparciem szefów dyplomacji pozostałych państw UE.(PAP)

agy/ la/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)