Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sikorski o wątpliwościach wokół przetargu na meble: to nagonka

0
Podziel się:

Urzędnicy MSZ, którzy organizowali przetarg
na zakupu mebli stylowych do saloniku ministerstwa, dopełnili
swoich obowiązków - zapewnił w piątek szef resortu Radosław
Sikorski. Według niego wątpliwości wokół tego przetargu to
"nagonka".

Urzędnicy MSZ, którzy organizowali przetarg na zakupu mebli stylowych do saloniku ministerstwa, dopełnili swoich obowiązków - zapewnił w piątek szef resortu Radosław Sikorski. Według niego wątpliwości wokół tego przetargu to "nagonka".

O sprawie poinformowało w czwartek radio RMF FM. Według radia nowe meble są potrzebne do saloniku w MSZ, którego wystrój ma nawiązywać stylistycznie do epoki napoleońskiej. RMF FM podało, że przetarg na meble został rozstrzygnięty w 10 dni. Zgłosił się tylko jeden oferent - galeria sztuki z Łodzi, która dostarczy zestaw za 48 tys. zł.

"Jestem zbulwersowany tego typu nagonką na zakup do saloniku ministra spraw zagranicznych. Chciałbym podkreślić, że mamy dwie rzeczywistości: rzeczywistość medialną, w której władza ma jakieś luksusy, jakiś wielkie apanaże i rzeczywistość rzeczywistą, w której wiceministrowie muszą dorabiać na boku (...), w której mamy zapaść estetyczną i funkcjonalną budynków rządowych" - oświadczył Sikorski w piątek w TVN24.

Podkreślił, że póki co nie widzi w całej sprawie złamania zasad konkurencji oraz "jest skłonny urzędnikom przyznać nagrodę".

"Stan sprawy jest taki: potrzebne były meble w stylu empire po to, by komponowały się z istniejącymi. To są stosunkowo rzadkie meble; urzędnicy znaleźli je w antykwariacie, mogli je kupić z wolnej ręki, nie było potrzeby przeprowadzenia przetargu. (...) Właśnie dlatego, że chcieli się kierować groszem publicznym, szanować go, rozpisali przetarg: a nuż się znajdzie ktoś, kto podobne meble oferuje taniej. To naprawdę wzór do naśladowania" - powiedział minister.

Zaznaczył, że cieszy się, iż przetarg sprawdzi minister ds. walki w korupcją Julia Pitera, ale - jak mówił - na razie uważa, że urzędnicy dopełnili obowiązków.

"Staramy się doprowadzić do zbliżenia z Białorusią, ale nie powinniśmy mieć białoruskich standardów estetycznych w naszych budynkach rządowych, szczególnie w MSZ" - mówił Sikorski. Zaznaczył, że nie chce się wstydzić wobec ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa czy amerykańskiej sekretarz stanu Condoleezzy Rice.

Zdaniem ministra media w Polsce "tworzą atmosferę, w której urzędnicy boją się podejmować decyzje". "Ambasada Polski w Berlinie to wydatek 300 mln złotych, rezydencja ambasadora w Waszyngtonie to 20 mln dolarów" - wymieniał.

Minister ds. walki z korupcją skierowała list do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych Jacka Sadowego, w którym prosi o zbadanie przetargu na zakup mebli stylowych "w związku z uzyskaną informacją o możliwym zaistnieniu nieprawidłowości".

W dokumencie udostępnionym w piątek PAP minister ds. korupcji zwraca uwagę, że z podanej na stronie MSZ informacji wynika, iż oferent "był tylko jeden", zaś "fotografie mebli stylowych beneficjentów przetargu znajdują się w ofercie na stronie internetowej MSZ". "W związku z powyższym wyjaśnienia wymaga również fakt, czy urzędnicy MSZ działali w porozumieniu z firmą, na rzecz której przetarg rozstrzygnięto" - napisała Pitera.

Minister ds. korupcji zaznaczyła, że mimo iż wartość zamówienia MSZ wyniosła 48 tys. zł, co zgodnie z przepisami UZP nie podlega kontroli urzędu, to dokumentacja przetargowa "informowała o wartości zamówienia do 133 tys. euro", co - zdaniem Pitery - wyczerpuje wymagania ustawowe.(PAP)

ura/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)