Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sikorski o wizycie Ławrowa w Polsce

0
Podziel się

Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział, że być może w czwartek razem z
szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem ustali, jakie umowy zostaną podpisane podczas
wizyty w Polsce prezydenta Dimitrija Miedwiediewa.

bEiKwaPp

Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział, że być może w czwartek razem z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem ustali, jakie umowy zostaną podpisane podczas wizyty w Polsce prezydenta Dimitrija Miedwiediewa.

Ławrow rozpoczyna dwudniową wizytę w Warszawie w środę wieczorem. Na czwartek zaplanowany jest jego udział - wraz z Radosławem Sikorskim - w posiedzeniu Komitetu Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej, a także spotkanie z prezydentem Bronisławem Komorowskim.

"W tej chwili przygotowujemy wizytę prezydenta Miedwiediewa w Polsce. Być może jutro (podczas spotkania z Ławrowem - PAP) określimy, które umowy zostaną podpisane podczas wizyty prezydenta (Miedwiediewa)" - powiedział w środę Sikorski w wywiadzie dla radiowej Trójki.

bEiKwaPr

Prezydent Rosji ma złożyć wizytę w Polsce 6 grudnia.

Sikorski zaznaczył, że Polska i Rosja mają sprawy, które różnią oba kraje, zarówno historyczne, jak i obecne. "Jest sporo do omówienia. Tym bardziej, że jeszcze wychodzimy z okresu bardzo złych stosunków" - podkreślił minister.

Ocenił, że rejestr spraw załatwionych między Polską a Rosją z każdym kwartałem rośnie. Jako przykład podał przyjętą przez polski rząd umowę gazową z Rosją. Nazwał ją "satysfakcjonującą dla obu stron".

"Dla Rosji, bo sprzeda więcej gazu i to bez jakiś szemranych pośredników, a dla nas, bo będziemy mieli umowę bezpośrednio z producentem bez klauzuli reeksportu (...) Zgodnie z prawem europejskim polska państwowa firma będzie zarządzała tranzytowym rurociągiem jamalskim" - zauważył szef polskiej dyplomacji.

bEiKwaPx

Sikorski był też pytany o ostatnią wizytę Ławrowa w Polsce we wrzseśniu, podczas której był on gościem dorocznej narady polskich ambasadorów. "To jest normalna praktyka. To była uprzejmość wyświadczona przez ministra Ławrowa naszym dyplomatom" - ocenił.

Zadaniem Komitetu Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej jest uzgadnianie strategicznych aspektów współpracy przed spotkaniami najwyższych władz obu krajów. Komitet został powołany w 2002 roku, po oficjalnej wizycie w Polsce ówczesnego prezydenta Rosji Władimira Putina. (PAP)

tgo/ par/ gma/

bEiKwaPS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)