Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sikorski: obywatelskie i samorządowe inicjatywy ważne dla polityki zagranicznej

0
Podziel się:

Setki obywatelskich i samorządowych inicjatyw w ostatnich latach
przyczyniło się do tego, że Polska jest uznawana za odpowiedzialnego i konstruktywnego członka
rodziny europejskiej - uważa szef MSZ Radosław Sikorski.

Setki obywatelskich i samorządowych inicjatyw w ostatnich latach przyczyniło się do tego, że Polska jest uznawana za odpowiedzialnego i konstruktywnego członka rodziny europejskiej - uważa szef MSZ Radosław Sikorski.

Minister spraw zagranicznych wziął w piątek udział w konferencji zatytułowanej "Obywatelski i samorządowy wymiar polskiej polityki zagranicznej".

Szeroka debata publiczna - powiedział Sikorski - ma nie tylko przybliżyć politykę zagraniczną obywatelom, ale pozwolić także udrożnić kanały współpracy pomiędzy MSZ, jednostkami samorządu terytorialnego oraz organizacjami pozarządowymi.

Szef MSZ przypomniał, że w swoim niedawnym expose zapowiedział nadanie impetu samorządowemu i obywatelskiemu wymiarowi polityki zagranicznej. "Na ten cel po raz pierwszy w tym budżecie jest zarezerwowane 8 mln zł do państwa dyspozycji. Te środki są przeznaczone na wsparcie najcenniejszych inicjatyw wspólnot lokalnych" - powiedział zwracając się do uczestników konferencji.

Dodał, że aby te pieniądze jak najlepiej wykorzystać tworzona jest "nowa platforma współpracy między MSZ i jednostkami samorządu terytorialnego i organizacjami pozarządowymi".

Zdaniem Sikorskiego, polska dyplomacja powinna nie tylko wypływać na ośrodki decyzyjne za granicą, ale również działać na rzecz wzmocnienia i dywersyfikacji polskich środowisk opiniotwórczych uczestniczących w debacie publicznej. Podkreślił, że za tymi słowami idą czyny.

"Zmieniamy strukturę ministerstwa i tworzymy zespół, który stanie się dla państwa profesjonalnym partnerem. Nie obiecujemy złotych gór, bo ilość dobrych inicjatyw jest imponująca, ale proponujemy współpracę" - powiedział Sikorski. Dodał, że MSZ planuje przekształcić działające od wielu lat regionalne centra informacji europejskiej, w ośrodki aktywnie wspierające współpracę międzynarodową regionów.

Sikorski, podkreślając wagę umacniania dobrego wizerunku Polski na zewnątrz, powiedział, że oczywistością jest "stwierdzenie, że na kształtowanie wizerunku państwa w ogromnej mierze wpływają obywatele". "Setki oddolnych inicjatyw obywatelskich i samorządowych, przyczyniło się w ciągu ostatnich lat do tego, że Polska jest uznawana za odpowiedzialnego i konstruktywnego członka rodziny europejskiej" - uważa minister.

Sikorski podkreślił, że Polska chce, poprzez współpracę lokalną, polepszać i pielęgnować także współpracę z krajami Partnerstwa Wschodniego.

Zaznaczył ponadto, że ważnym priorytetem pozostaje modernizacja służby zagranicznej. "Chcemy służyć pomocą w budowaniu kontaktów z partnerami zagranicznymi, udzielać ważnych informacji, oraz wskazywać obszary, gdzie inicjatywy samorządowe mają szanse na odzew" - mówił. Ważnym bodźcem - zdaniem Sikorskiego - dla kilku województw może stać się współpraca międzynarodowa przy wydobyciu gazu łupkowego.

Modernizacja polskiej dyplomacji to także - jak mówił - bardziej efektywna współpraca z takimi partnerami jak think-tanki, czy uczelnie wyższe. "Chcemy rozwijać ten trend pomagając budować markę i konkurencyjność polskich think-tanków" - dodał.

Podczas konferencji głos zabrał także minister administracji i cyfryzacji Michał Boni, podkreślając, że Polska stoi przed wieloma wyzwaniami. "Jedno z kluczowych wiąże się z tym, by po sukcesie transformacji znaleźć potencjał dla rozwijania nowych przewag konkurencyjnych" - powiedział.

Dodał, że to co mówił Sikorski na temat modernizacji służby dyplomatycznej, budowania samorządowego i obywatelskiego wymiaru polityki zagranicznej, jest jednym z najlepszych przykładów do dawania nowych sił tym działaniom, które mają pomóc w budowaniu w naszym kraju nowych przewag konkurencyjnych.

Zdaniem Boniego, budowanie polityki zagranicznej w oparciu o samorząd, obywateli, jest niczym innym jak wzmacnianiem kapitału społecznego. "Bo to kapitał społeczny, działania samorządów, organizacji pozarządowych, wojewodów, inicjatyw gospodarczych rozłożonych regionalnie dają szansę na to, aby osiągać kluczowe ekonomiczne i społeczne cele" - zaznaczył. Szef MAC podkreślił, że kapitał społeczny to gotowość do współpracy i rosnące zaufanie. (PAP)

joko/mok/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)