Notowania

wiadomości
20.11.2013 09:25

Sikorski: szanse na podpisanie przez Ukrainę umowy z UE poniżej 50 proc.

Szef MSZ Radosław Sikorski ocenił w środę, że szanse na podpisane przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z UE na szczycie Partnerstwa Wschodniego pod koniec listopada są mniejsze niż 50 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz

Szef MSZ Radosław Sikorski ocenił w środę, że szanse na podpisane przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z UE na szczycie Partnerstwa Wschodniego pod koniec listopada są mniejsze niż 50 procent.

Sikorski podkreślił w radiowej Trójce, że uprzedzał władze ukraińskie, aby nie zostawiały spraw na ostatnią chwilę. "Sprawy zostały zostawione na ostatnią chwilę, a w ostatniej chwili bardzo łatwo o błąd" - mówił, pytany czy warunkiem brzegowym dla Polski - jeśli chodzi o poparcie podpisania umowy z Ukrainą - jest uwolnienie Julii Tymoszenko.

Wskazał, że Ukraina popełniła "znaczące błędy" w procesie dochodzenia do umowy stowarzyszeniowej z UE.

"Gdybym dzisiaj miał zgadywać, czy podpiszemy w Wilnie (umowę stowarzyszeniową - PAP), to uważam, że szanse są mniejsze niż 50 procent" - powiedział minister.

Sikorski mówił, że prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz obiecał wielu politykom, także jemu, iż warunki, które Unia postawiła Ukrainie "dotyczące odejścia od stalinowskiego modelu prokuratury, bardziej demokratycznego kodeksu wyborczego i sprawy selektywnej sprawiedliwości" zostaną spełnione.

Ocenił jednocześnie, że w tym obszarze "jest duży postęp". "Iluś członków poprzednich ekip zostało zwolnionych" - argumentował.

Ukraina musiałaby zrobić coś, co by spowodowało, że wysoka komisarz zwoła ekstraordynaryjną radę europejską w formule spotkania ministrów spraw zagranicznych państw UE.

Jak zaznaczył, nie wchodzi w grę przełożenie szczytu, ponieważ Mołdawia i Gruzja są gotowe na parafowanie umów stowarzyszeniowych ze Wspólnotą.(PAP)

tgo/ son/ mow/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz