Notowania

wiadomości
20.03.2013 09:42

Sikorski: trzeba żyć z konsekwencjami odrzucenia pakietów pomocowych UE

Pakiety pomocowe Unii Europejskiej są dobrowolne, jednak trzeba żyć z konsekwencjami ich odrzucenia - powiedział w środę szef MSZ Radosław Sikorski. W ten sposób odniósł sie do decyzji cypryjskiego parlamentu, który odrzucił projekt ustawy ws. depozytów bankowych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Pakiety pomocowe Unii Europejskiej są dobrowolne, jednak trzeba żyć z konsekwencjami ich odrzucenia - powiedział w środę szef MSZ Radosław Sikorski. W ten sposób odniósł sie do decyzji cypryjskiego parlamentu, który odrzucił projekt ustawy ws. depozytów bankowych.

"Sytuacja Cypru rzeczywiście jest dramatyczna (...) Oczywiście pakiety pomocowe Unii Europejskiej są dobrowolne. Z tym, że wtedy trzeba żyć z konsekwencjami. O ile wiem minister finansów (Cypru - PAP) udał się do Moskwy w tej chwili. Będzie to test przyjaźni cypryjsko-rosyjskiej. Mamy nadzieję, że Federacja Rosyjska wesprze system bankowy Cypru pomagając w ten sposób swoim obywatelom" - powiedział w środę dziennikarzom Sikorski przed wystąpieniem w Sejmie.

Pytany, czy decyzja parlamentu cypryjskiego była słuszna, odpowiedział: "Nie mnie osądzać. O ile wiem Unia Europejska nie narzuca szczegółów tego podatku. Same władze cypryjskie muszą zdecydować w jakich proporcjach obciążyć ciułaczy, a w jakich depozytariuszy zagranicznych".

Sikorski dodał, że dzięki twardemu nadzorowi bankowemu w Polsce, rozsądnej polityce finansowej i budżetowej oszczędności Polaków są bezpieczne. "Będziemy działać tak nadal, zabiegać przede wszystkim o bezpieczeństwo Polaków. tylko do zreformowanej i bezpiecznej strefy euro będziemy chcieli Polskę wprowadzić, być może w przyszłej kadencji" - podkreślił.

Zapytany o zablokowane konto bankowe polskiej ambasady na Cyprze, odpowiedział: "Nie zostały zablokowane środki naszej ambasady. Zostały zamknięte wszystkie banki i konta. (...) Jeśli będzie potrzeba to dowieziemy gotówkę. Jeśli nasi rodacy potrzebują wsparcia, to działa centrum operacyjne MSZ i możemy udzielić pomocy".

Cypryjski parlament odrzucił we wtorek projekt ustawy o wprowadzeniu jednorazowego podatku od wkładów bankowych. Był to jeden z warunków otrzymania przez Cypr pakietu ratunkowego w kwocie 10 mld euro od państw strefy euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w celu uratowania kraju przed niewypłacalnością.

Założeniem było uzyskanie z tego podatku 5,8 mld euro na dokapitalizowanie cypryjskich banków. Eurogrupa i szefowa MFW Christine Lagarde zdecydowali o tym w sobotę nad ranem w Brukseli.

Rząd cypryjski rozważa alternatywne plany zdobycia dodatkowych pieniędzy, w tym m.in. sięgnięcie po pieniądze z państwowych funduszy emerytalnych. (PAP)

tgo/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz