Notowania

sikorski
16.03.2010 12:12

Sikorski udowadnia, że zrzekł się brytyjskiego obywatelstwa

Szef MSZ, kandydat PO w prawyborach prezydenckich Radosław Sikorski umieścił we wtorek na swojej stronie internetowej kopię dokumentu świadczącego o tym, że już przed ponad trzema laty zrzekł się brytyjskiego obywatelstwa.

Podziel się
Dodaj komentarz

Szef MSZ, kandydat PO w prawyborach prezydenckich Radosław Sikorski umieścił we wtorek na swojej stronie internetowej kopię dokumentu świadczącego o tym, że już przed ponad trzema laty zrzekł się brytyjskiego obywatelstwa.

Jest to kopia deklaracji Home Office (brytyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych) służącej do zrzeczenia się obywatelstwa brytyjskiego. Sikorski wypełnił ten dokument 8 sierpnia 2006 roku, a do Home Office - za pośrednictwem brytyjskiej ambasady w Warszawie - trafił on 27 września 2006 r. Sikorski pełnił wtedy funkcję ministra obrony w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

Home Office - wynika z dokumentu - zarejestrował rezygnację Sikorskiego 25 października 2006 r.

Na swojej stronie internetowej, opisując procedurę zrzeczenia się brytyjskiego obywatelstwa, Home Office informuje, że po zarejestrowaniu deklaracji w tej sprawie jej kopia trafia do osoby zrzekającej się obywatelstwa i jest dowodem, że zrzeczenie jest skuteczne.

Kwestia brytyjskiego obywatelstwa Sikorskiego powróciła za sprawą poniedziałkowego programu "Tomasz Lis na żywo" w TVP2. Szef MSZ był pytany o podwójne obywatelstwo. "Nie mam podwójnego obywatelstwa, bo się zrzekłem obywatelstwa drugiego, uzyskanego w czasach niewoli, kilka lat temu, na prośbę prezydenta Lecha Kaczyńskiego" - odpowiedział Sikorski.

Prowadzący program, dopytując o szczegóły, stwierdził, że nie można zrzec się brytyjskiego obywatelstwa, o czym miał mu powiedzieć "wysoki urzędnik Home Office".

"Można (zrzec się obywatelstwa brytyjskiego - PAP), zapewniam pana i mam na to potwierdzenie na piśmie" - odpowiedział szef MSZ.

"Ja nie rzucam słów na wiatr, Tomasz Lis spudłował" - wpis tej treści umieścił Sikorski we wtorek na swojej stronie internetowej i na Twitterze, gdzie obejrzeć można kopię deklaracji w sprawie zrzeczenia się przez niego brytyjskiego obywatelstwa.(PAP)

hgt/ par/ jbr/

Tagi: sikorski, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz